Takhle nezhubnete

Méně tuku v jídle = méně tuku v těle? Vědci tuhle rovnici vyvrací!

Dieta
Zdroj: isifa.com
Dieta - ilustrační foto
Téma:

Omezení tuků v jídle je při dietě obvykle prvním krokem. Zdá se to rozumné - méně tuku v jídle by mělo vést k méně tuku v těle. Podle vědců z Harvardu to tak ale není. Existují navíc důkazy, že všechny diety fungují lépe než právě ta nízkotučná.

Když chcete zhubnout, zdá se omezení konzumace tuků logické. Rovnice "méně tuku v jídle rovná se méně tuku na těle" zní nepopiratelně pravdivě. Dlouhodobý výzkum vědců z Harvardu ale ukazuje pravý opak.

 

Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že nízkotučná dieta účinkuje, tvrdí výzkumníci z Harvardu. Lidé totiž takovou dietu nevydrží dlouhodobě, navíc je špatná pro jejich zdraví - některé tuky jsou pro lidské tělo užitečné. Lékaři ji proto rozhodně nedoporučují, navíc funguje hůře než jiné diety.

 

"Lidé, kteří chtějí zhubnout, by se měli spíše soustředit na velikost porcí a nezpracované potraviny," říká doktorka Deirdre Tobiasová, která výzkum vedla. Studie zahrnovala 53 experimentů, které trvaly minimálně rok a zkoumali různé diety. Vědci tedy porovnávali data od více než 68 tisíc respondentů.

 

 

Lidé s nízkotučnou dietou zhubli více pouze v porovnání s lidmi, kteří zachovali své stravovací návyky. V porovnání s jinými dietami si vždy vedli hůře. Doktorka Tobiasová proto doporučuje omezovat konkrétní tučná jídla, která jsou ve velkém množství škodlivá i pro zdraví. Příkladem jsou hamburgery, slanina nebo dorty.

epa TN.cz