POTRAVINY

Méně vnitřností, více masa! Jak se změnila játrovka za 40 let. PŘEHLED

Játrová paštika
Zdroj: Profimedia
Jan Houška
Jan Houška
Publikováno 12. 8. 2020
Téma:

Játrová paštika je nejlepším společníkem na čundr a výlety do přírody. Chutná nejlépe s čerstvým domácím chlebem a brusinkami. Podívejte se na naše velké srovnání, jak se za posledních 40 let paštiky změnily, a jaké mají nyní složení.

Játrová paštika patří v Česku mezi nejoblíbenější paštiky, každopádně mezi mnohými výrobky jsou velké rozdíly, ať už v konzistenci, tak hlavně v celkovém složení.

 

Na trhu můžeme najít množství játrovek, které obsahují i více než tři čtvrtiny masa a vepřových jater, ale bohužel i takové, kde je jejich složení podstatně nižší.

 

K našemu porovnání jsme použili recepturu z roku 1979, jak ji zapsal ve své knize  České masné výrobky podle normy z roku 1977 Václav Šedivý. Na výrobu 100 kil paštiky, bylo v této době potřeba 14 kilo jater, 17 kilo drobů a vnitřností, 47 kilo masa z vepřových hlav a další.

 

 

Podle receptury jako droby se pro játrovou paštiku používaly například vemena, býčí žlázy, krvavý ořez, mozek, mícha, plíce, žíly nebo slezina a další. Podrobnosti si přečtěte v tabulce níže.

 

V současné době jsou potravinářské požadavky na játrovou paštikou poněkud přísnější. Jasně specifikují minimální obsah masa a jater, ale zase povolují o něco větší obsah vody.

 

 

Každopádně v dnešní době mají paštiky mnohem větší obsah jater, než ty podle staré československé receptury, kdežto masa mají zase podstatně méně. Ve složení například ale úplně zmizely další vnitřnosti.

 

 

Důležitou součástí paštik jsou ale také takzvaná éčka, která slouží jako konzervanty a barviva. Pokud si chcete pochutnat na játrové paštice, je dobré pečlivě sledovat obsah vepřových jater a masa.

 

Anketa

Jste spokojeni s kvalitou paštik?

Hlasovalo 278 lidí.

Někteří výrobci totiž volí lehce odlišné názvy, jako například vepřový krém, játrovka či paštika s vepřovými játry, a nemusí tak splňovat požadavky podle vyhlášky.

 

V takových se pak objevuje menší obsah jater či masa. Vyhláška se také vztahuje pouze na české výrobce.

 

TN.cz