Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nejmocnější žena planety

Merkelová už nebude obhajovat post kancléřky. Končí i v čele CDU

Německá kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová je připravena vzdát se vedení strany a v prosinci znovu nekandidovat do jejího čela. Funkci kancléřky ale hodlá dál zastávat, jde už ale o její poslední volební období.

Současný obraz německé vlády konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) je podle kancléřky Angely Merkelové (CDU) nepřijatelný a musejí přijít změny. Šéfka německé vlády to řekla na tiskové konferenci v Berlíně, kde zároveň potvrdila, že v prosinci nebude znovu kandidovat do čela CDU.

 

Kancléřkou chce zůstat do roku 2021, poté už nebude kandidovat ani do Spolkového sněmu. Vyjádřila přesvědčení, že je třeba začít novou kapitolu. Svým krokem chce vládě umožnit, aby se soustředila na svou práci, a CDU, aby si našlo vedení, které ji přivede k dalším úspěchům v budoucnosti. O žádnou další politickou funkci se ucházet nechce.

 

Hlavním důvodem rozhodnutí čtyřiašedesátileté Merkelové jsou neuspokojivé výsledky CDU za poslední zhruba rok. Její konzervativní unie CDU/CSU propadla v loňských parlamentních volbách, při nichž zaznamenala nejhorší výsledek od roku 1949.

 

 

V neděli pak CDU výrazně ztratila také v zemských volbách v Hesensku, kde má strana nejhorší výsledek od roku 1966. Vládní koalice v Berlíně, jejíž sestavování trvalo rekordní dobu, je navíc podle mnohých komentářů zatím příliš rozhádaná a nepůsobí dobrým dojmem.

 

V CDU se proto v poslední době začalo spíše potichu mluvit o tom, zda by Merkelová měla v prosinci znovu kandidovat do čela strany.

 

Politička až do pondělí dávala najevo, že s tím počítá, a proto se spíše očekávalo, že by se vedení strany mohla vzdát až za další dva roky, tak aby nový šéf CDU stranu vedl do parlamentních voleb v roce 2021.

 

 

Kdo dlouholetou předsedkyni nahradí, zatím není jasné. Už dříve se spekulovalo, že by se o post mohla ucházet někdejší sárská ministerská předsedkyně a nynější generální tajemnice CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která je považována za spojenkyni Merkelové, nebo ministr zdravotnictví Jens Spahn, který je naopak vnímán jako silný názorový odpůrce kancléřky.

 

O funkci by mohl mít zájem také šéf vlády nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, podle listu Bild chce kandidovat exposlanec CDU Friedrich Merz.

vrl, ČTK TN.cz