předpověď počasí

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Mají zasáhnout východ ČR

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
7.6. 2020 7:28
Téma:

Meteorologové vydali výstrahu před intenzívními bouřkami doprovázenými přívalovými lijáky. V sobotu odpoledne měly zasáhnout především východní Čechy, Vysočinu a Jesenicko. V neděli odpoledne až do pondělka pak výstraha platí i pro zbývající části Moravy a Slezska. Rozvodnění toků hrozí hlavně v podhůří Orlických hor a Jeseníků.

"Počasí nad střední Evropou ovlivňuje zvlněné frontální rozhraní, v jehož důsledku se budou vyskytovat silné bouřky provázené zejména intenzivními srážkami a v menší míře i nárazy větru," informují meteorologové ČHMÚ ve výstraze.

 

V sobotu odpoledne, večer a v noci na neděli mělo bouřit na východě Čech, západě Moravy a částečně i v jižních Čechách. Místy mají bouřky doprovodit intenzivní srážky s celkovým úhrnem kolem 35 mm.

 

Takto pršelo a padaly kroupy na Vysočině: 

 

Na zbytku východní poloviny území dorazí místy silné bouřky v neděli odpoledne, večer a v první polovině noci na pondělí. Opět budou provázeny intenzivními srážkami s celkovým úhrnem kolem 45 mm. V bouřkách se mohou objevit i nárazy větru až 70 km/h.

 

Vlivem předpokládaných srážek bude docházet k výrazným vzestupům hladin vodních toků odvodňujících Králický Sněžník a Jeseníky s možností dosažení 1. stupně povodňové aktivity. V oblasti zasažených intenzivnějšími srážkami nelze, zejména na menších tocích, vyloučit krátkodobé dosažení i vyšších stupňů.

 

Výstraha před silnými bouřkami aktuálně platí od nedělního poledne až do půlnoci pro Jihomoravský kraj (Blansko, Brno, Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Veselí nad Moravou, Vyškov, Znojmo, Židlochovice), Olomoucký kraj (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Uničov), Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.

 

Povodňová bdělost platí od nedělního rána do pondělních 6:00 hodin, a to pro Pardubický kraj (Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová) a Olomoucký kraj (Jeseník, Mohelnice, Šumperk, Zábřeh).

 

GALERIE: Výstraha před bouřkami

1
/
3
Zdroj: ČHMÚ
Výstraha před bouřkami 6. června 2020 - 1


Výhled počasí na další týdny:

"Předpokládáme, že období od 8. června do 5. července 2020 bude na našem území jako celek teplotně průměrné," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v měsíční předpovědi. Každý týden se budou teploty pozvolna zvyšovat, rychlý nástup tropů bychom letos v létě proto očekávat neměli. 

 

ČHMÚ rovněž předpokládá četnější střídání chladnějších a teplejších období. Teplotní výkyvy by ale neměly být nijak extrémní, teploty se budou pohybovat okolo dlouhodobého průměru. Příští týden by se měly průměrné teploty vyšplhat na 22 stupňů, poté se postupně budou zvyšovat. Na přelomu června a července by v maximech mohly dosahovat 26 stupňů.

 

 

I z hlediska srážek by mělo být období následujících čtyř týdnů průměrné. "Týdenní úhrny srážek po poměrně vlhkém počasí z předchozího období by měly postupně klesat, ale nejpravděpodobněji zůstanou v intervalech běžných hodnot pro danou roční dobu," informovoval ČHMÚ.

 

Vzhledem k ročnímu období meteorologové předpokládají, že srážky mohou být regionálně rozdílné, zejména kvůli jejich lokálnímu charakteru - to znamená přeháňky či bouřky. Nejdeštivější by měl být příští týden.

TN.cz