čistější města

Města bez vajglů. Tabákové firmy by měly přispívat na úklid, navrhuje zákon

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
Publikováno 19. 9. 2020
Téma:

Z ulic by možná brzy mohly zmizet odhozené nedopalky cigaret. Podle ministerstva životního prostředí by tomu měla pomoci novela zákona. Ta by měla tabákovým firmám uložit povinnost, aby přispívaly obcím na úklid. Města by si tak mohla dovolit víc metařů.

Dokouřit cigaretu a hodit ji na zem je zvyk, který praktikuje nejeden kuřák. Jenomže potom ulice vypadají jako vysypaný popelník. S nepořádkem se potýká třeba hlavní město. "Někdy to dávají na koše, někdy to odhazují na zem. Uklidíme to a když se vracíme, tak je tam bordel," popisuje situaci v Praze metař Zdeněk Rozhon.

 

"S nedopalky se potýkáme zejména v centru Prahy, kde nám zůstávají v kamenné mozaice a musí se to doklízet ručně. Problém je i podél silnic, kde zůstávají ve škarpách a v odvodněních," říká Barbora Lišková z Technické správy komunikací.

 

Prahu denně uklízi na 300 metařů. Jen za úklid ulic dá metropole ročně stovky milionů korun. S výdaji na úklid by mohla pomoci právě chystaná novela. Ta cílí na redukci jednorázových plastů jako jsou kelímky, příbory nebo třeba brčka. Ale dopad bude mít i na výrobce cigaret.

 

 

"Zavádí se tam nové povinnosti pro výrobce. Například, že se budou muset podílet na úklidu některých výrobků, což doposud nedělali," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

 

Kromě producentů tabáku by povinnost přispívat na úklid měli mít i výrobci balónků nebo vlhčených ubrousků. Ti zatím s přípravami na novou povinnost čekají. "Náklady se v tuto chvíli snažíme odhadovat. Jak budou vypadat, konzultujeme s ministerstvem životního prostředí," sdělil televizi Nova mluvčí tabákové společnosti JTI Jiří Sochor.

 

Pokud zákon projde budou tabákové společnosti obcím na úklid přispívat od roku 2023. Jakou částku budou do rozpočtu odvádět, rozhodne Evropská komise.

Kateřina Sejková TN.cz