nedostatek vody

Města kvůli suchu zakazují odběr vody! Někde hrozí tisícové pokuty

Téma:

Chomutov zakázal kvůli extrémnímu suchu odběr vody z některých potoků. Kvůli nedostatku srážek je v nich příliš málo vody. Odběr je zakázaný až do odvolání. Potíže jsou ale například i na Jihlavsku, kde kvůli suchu přestali připojovat nově postavené domy k vodovodu, stávající síť by už další odběratele nezvládla.

Loni extrémní sucho udeřilo v plné síle v květnu, letos nastupuje o dva měsíce později. V Chomutově zakázali odběr vody z většiny potoků ve městě a okolí.

 

Především je zakázané používat vodní čerpadla, například pro zalévání zahrad. Zákaz platí do odvolání, sucho má ale pokračovat i v dalších týdnech. Brzké odvolání se tak neočekává. Odběr vody přes zákaz se považuje za přestupek, ve správním řízení vám pak může hrozit pokuta až sto tisíc korun.

 

Ve Vyskytné na Jihlavsku kvůli pokračujícímu suchu zakázali prodej nových stavebních parcel a do vodovodního řadu tam nepřipojí ani nově postavený dům. Vody je tak málo, že by stávající vodovodní síť nové domy už nezvládla. Platí tam také zákaz zalévání zahrad.

 

 

Sucho poznamenalo i letošní vodáckou sezónu. Na dvaatřiceti místech povodí Labe a Vltavy mají řeky tak nízké hladiny, že by se tam vodáci mohli zaseknout na vyčnívajících kamenech.

reg/Martin Kočárek TN.cz