Kladno a Ústí nad Labem

Města se brání přílivu sociálně slabých. Prohlašují se ghettem

Téma:

Nejdřív Kladno a zanedlouho i Ústí nad Labem. Řeč je o městech, která mají problém s masivním přílivem sociálně slabých a tak se rozhodla, že se celá prohlásí za ghetto - nově příchozí tak nedostanou doplatek na bydlení.

Proti jsou odborníci i senátoři. Opatření podle nich situaci jen zhorší a tak si stěžují u Ústavního soudu.

 

Lidé z různých měst a obcí po Česku jsou nespokojení kvůli velkému přílivům sociálně slabých - a tak proti nim žádají tvrdší přístup. Nejdřív odpovědělo Kladno - stalo se z něj ghetto. A jeho příkladu teď následují další - například Ústí nad Labem.

 

"Předpokládáme, že bychom to mohli zvládnout do konce roku. Noví občané přicházející do těchto lokalit nebo do města nedostanou doplatek na bydlení," vysvětluje náměstek ústecké primátorky Jiří Madar.

 

Opatření kritizují jak někteří senátoři, tak odborníci. Podle nich povede jen k dalšímu zhoršování situace ve městech a obcích.

 

 

"Jestli to jedno město vyhlásí, tak to logicky chce vyhlásit další a další město, takže to je vlastně takový lavinový efekt a to je velký problém," míní senátorka Renata Chmelová.

 

A přesně to se začíná dít. Například v sousedních Trmicích. "Pokud k tomu Ústí přistoupí, nám asi nezbyde nic jiného než to zavést taky, protože se nám jinak lidé z Ústí přestěhují sem," zamýšlí se starostka sousedních Trmic Jana Oubrechtová.

 

Senátoři to proto chtějí zatrhnout. Podali stížnost k Ústavnímu soudu a už se k nim přidal i Krajský soud v Praze. Za několik měsíců, kdy je možné tato opatření zavádět, už o nich uvažovalo více než 70 měst a obcí. Celkem 28 už takovou zónu vyhlásilo.

pez, Lucie Heřmanská TN.cz