5 let po katastrofě

Město duchů! Fotograf se dostal do zakázané zóny ve Fukušimě

Muž se dostal do uzavřené zóny ve Fukushimě - 2
Zdroj: Profimedia
Téma:

Z Fukušimy je pět let po jaderné katastrofě opravdové město duchů. Do nebezpečné zóny se teď dostal malajsijský fotograf. Na snímcích zachytil obchody plné zboží, noviny z data neštěstí i opuštěné domy.

Byla to největší jaderná katastrofa po Černobylu. Od ničivého zemětřesení, vlny tsunami a následné havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě uplynulo víc než pět let. Obyvatele v okolí 30 kilometrů museli záchranáři evakuovat, od té doby do opuštěné zóny téměř nikdo nevkročil.

 

Teď se do oblasti dostal 27letý fotograf Keow Wee Loong. Umělec pocházející z Malajsie porušil mnoho nařízení, obešel policejní kontroly a riskoval vlastní zdraví, aby mohl zdokumentovat, jak to v japonských městech v současnosti vypadá.

 

"Úřady mi řekly, že bych potřeboval speciální povolení, abych se do zóny dostal, a čekal bych asi 4 týdny. To je ale na mě moc byrokracie, tak jsem se prostě vplížil do lesa a cestou se schovával před policajty," popsal Loong.

 

GALERIE: Muž se dostal do uzavřené zóny ve Fukushimě

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Muž se dostal do uzavřené zóny ve Fukushimě - 1

 

Čas jako by se tam zastavil. "Všechno je tam, kde to lidé po zemětřesení nechali. Když jsem do červené zóny vstoupil, začaly mě pálit oči a cítil jsem zápach chemikálií," doplnil fotograf, který prozkoumal města Okuma, Namie, Futaba a Tamioka.

 

Na rozdíl od Černobylu nebyly obchody vyrabovány, a tak regály překypují prošlým zbožím. Kalendáře ukazují březen 2011, kdy k tragédii došlo. I časopisy a noviny ve stáncích hlásají datum před pěti lety. Pračky jsou plné vypraného oblečení a domy vypadají jako včera opuštěné.

 

 

"Našel jsem tam jídlo, peníze, zlato i technologie. Jako malý jsem o něčem takovém často snil. Kdybych byl sám v supermarketu, snědl bych všechnu čokoládu," doplnil Loong. Fotky sdílí jako varování před jadernou energií.

 

Loongovo album už se na Facebooku líbí víc než 40 tisícům lidem. Jiní uživatelé ale hodnotí jeho počin jako "hloupý". Fotograf měl totiž sice na sobě plynovou masku, na věci ale sahal holýma rukama a po opuštěných místech chodil jen v kraťasech a sandálech.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz