Měsíční výhled

Meteorologové řekli, jestli přijde babí léto. Předpověď do půlky října

Teplé podzimní počasí
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu nás v příštích čtyřech týdnech čeká proměnlivé počasí. Jako na houpačce budou teploty v nadcházejícím týdnu. Následovat bude ale týden s nadprůměrnými teplotami. Na začátku října se teploty vrátí k dlouhodobému průměru a ve druhém říjnovém týdnu se má více ochladit.

Rozmarné počasí předpovídají meteorologové na nadcházející týden. "Z relativně teplého počasí na začátku se uprostřed týdne výrazně ochladí. V závěru týdne se teploty opět dostanou nad průměrné hodnoty," uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu v měsíčním výhledu, který zveřejňují každou sobotu odpoledne.

 

V příštím týdnu by se nejvyšší denní teploty měly nejčastěji pohybovat mezi 16 a 20 °C. Týden od 23. září bude zřejmě ještě teplejší. Nejvyšší teploty se mají nejčastěji přes den pohybovat v rozmezí od 19 do 20 °C, mohou však vystoupat i na 24 °C.

 

Na konci září nás tak čekají teplé a suché dny, naopak v noci se ochladí pod 10 °C, což je počasí přesně odpovídající definici babího léta v meteorologickém slovníku.

 

"Na začátku října se teploty opět dostanou na normál, k výraznějšímu poklesu teplot dojde až v posledním předpovědním týdnu," dodali meteorologové.

 

 

Z grafů, které zveřejnili, vyplývá, že první říjnový týden má přinést nejvyšší denní teploty v rozmezí mezi 16 a 18 °C, ten následující pak nejčastěji v rozmezí od 12 do 15 °C. V tomto týdnu ale mohou klesat až k šesti stupňům, nebo naopak stoupat až na 22 °C.

 

"V prvním týdnu se očekává jen minimum srážek, během předpovědního období bude srážek zvolna přibývat. V první polovině října se budou týdenní srážkové úhrny pohybovat kolem dlouhodobého normálu. Období od 16. září do 13 října by mělo být jako celek srážkově podnormální," dodali meteorologové.

TN.cz