Mylné prognózy

Meteorologové se zase spletli, zuří lidé! Spoléhají na jiné předpovědi

Téma:

Prognózy meteorologů jsou v posledním týdnu terčem časté kritiky. Lidé si stěžují, že předpovídali déšť a přitom museli znovu a znovu zalévat, zklamaní byli třeba i alergici. Meteorologové se brání, že odhad počasí není jednoduchá záležitost, a i když jim pomáhá superpočítač, příroda si stejně občas dělá, co chce.

Předpovědět, jak bude, není jednoduché a člověk na to nestačí. Družice a radary dodávají data do superpočítače, ten vytvoří model, ale nakonec je vše jen na lidech.

 

"Počítač s tím má několik hodin práce, než to nakonec vyústí v ty meteorologické mapičky, které se potom dostávají do rukou meteorologům, a meteorologové po konzultaci z toho sestaví předpověď počasí," vysvětlil meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

 

Úspěšnost předpovědi na jeden den dopředu se pohybuje kolem 85 %, potom klesá. Po deseti dnech už je nepoužitelná. Lidé, kteří nevěří českým meteorologům, se často obracejí na ty z Norska. Seveřané mají jeden z největších měřících systémů na světě.

 

Podle odborníků má každý systém svá pro i proti. "Varuji předtím, že norský model dává předpověď na čtrnáct nebo dokonce na tři týdny dopředu, což je nepoužitelné," doplnil Dvořák.

 

 

Populární jsou i domácí meteostanice, které předpovídají počasí pomocí měření barometrického tlaku. "Když tlak klesá, tak zpravidla nastává zhoršení počasí, a když tlak stoupá, tak se počasí zlepšuje," popsal fungování meteostanic Roman Gajda, majitel jedné z firem, která je prodává.

 

Výhodou je předpověď přímo pro lokalitu, kde se nachází, ovšem její přesnost je nižší než u meteorologů. "Pravděpodobnost předpovědi u těchto domácích stanic je tak 70 až 75 %," dodal Gajda.

 

Ty nejmodernější stanice mají wifi a data ukládají na internet. Meteostanice se liší kvalitou a tím i cenou, které se pohybují od několika stovek až do několika tisíc. "Člověk si sice může pořídit levnější stanici, ale nemůže být tak náročný na ta měřená data," upozornil Gajda.

 

 

Pro předpověď počasí existují i desítky mobilních aplikací. Jenže co jiná aplikace, to jiná předpověď. A rozdíl v předpovědi je až deset stupňů. V ten samý den bychom podle některé aplikace sahali po slunečních brýlích, podle jiné po deštníku a hřejivé bundě.

 

Za talentovanou meteoroložku je považována rosnička. Lidé ji hází do sklenice a čekají, jestli vyšplhá po žebříku nahoru a tím předpoví změnu počasí. Ovšem to je velký mýtus.

 

"Když dáme rosničce žebříček do lahve, tak tam bude trpět a bude se choulit, ať už nahoře, nebo dole. S rozhodně nám nebude předpovídat počasí," vyvrátil názor ošetřovatel pražské zoo Petr Velenský. Obojživelníci prý příchod deště mohou předpovědět zvýšenou aktivitou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Víme, jak může počasí pozitivně ovlivnit naše zdraví!
LEDVINY, PLODNOST I POTÍŽE PŘI SEXU: Co riskujete, když podceníte počasí a málo se obléknete?

epa tn.cz / TV Nova