výstraha čhmú

Ostravu a okolí sužuje smog. Platí vysoký stupeň nebezpečí

Znečištění ovzduší
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) v neděli vydal výstrahu pro Moravskoslezský kraj, kde až do odvolání platí smogová situace. V ovzduší je totiž obrovské množství prachu. Mírný stupeň nebezpečí odpoledne zpřísnili na vysoký! Výstraha platí i pro oblast Třinecka.

Obyvatelům Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka se od neděle nedýchá moc dobře. Do ovzduší se totiž dostalo nadměrné množství prachu, které imisní limit v ranních hodinách překročilo trojnásobně. V průběhu dne se situace zhoršila až na čtyřnásobek tohoto limitu.

 

Meteorologové ve 21:23 vydali také výstrahu pro oblast Třinecka.

 

ČHMÚ proto vydal druhý nejvyšší stupeň výstrahy, která platí od neděle až do odvolání. "Pro území vyhlašujeme regulaci z důvodů vysokých koncentrací suspendovaných částic PM10," uvedl ČHMÚ. Při regulaci jsou některé podniky povinny dodržovat různá opatření zahrnující například omezení výroby.

 

"Doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem," informuje ČHMÚ.

 

 

"Doporučujeme rovněž maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu. Přispějete tak ke zlepšení momentální špatné kvality ovzduší," dodal.

 

Částice PM10 tvoří nebezpečné látky - většinou sírany, uhlík, některé kovy nebo dusičitany. Čím menší částice jsou, tím jsou nebezpečenější pro lidské zdraví. Lidský nos je totiž nezachytí a ony se dostávají do plic nebo průdušek.

 

Dlouhodobé vdechování polétavého prachu způsobuje plicní choroby, astma, poškození plodů u těhotných, případně i rakovinu plic. V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší nejen v rámci Česka, ale i celé Evropy.

sei TN.cz