výstraha ČHMÚ

Extrémní ráno v Česku: Hrozily povodně a náledí! ČHMÚ vydal další výstrahu

Náledí a dopravní nehody
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 11:44
29.12. 2020 6:35
Téma:

Meteorologové v úterý ráno vyhlásili výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí, v části Jihomoravského kraje totiž hrozily povodně. Hned tři řeky byly na druhém povodňovém stupni, očekával se vzestup na třetí. Hasiči museli během noci vyjíždět například k zatopeným sklepům. ČHMÚ současně varoval před náledím. To se podle meteorologů může na silnicích tvořit i v noci na středu, vyhlášena proto byla další výstraha.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před povodněmi s extrémním stupněm nebezpečí byla vyhlášena v úterý v 5:17 pro okres Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji. Meteorologové předpokládali, že Velička ve Strážnici vystoupí na 3. povodňový stupeň. Povodňové ohrožení platilo do 8:00, následně se začala situace uklidňovat.

 

"Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Hrozí snížení stability stromů v podmáčené půdě," varoval ČHMÚ.

 

Současně ČHMÚ vyhlásil také výstrahu před náledím. Ta platila v sedmi krajích. Varování před náledím bylo v 10:00 odvoláno.

 

Už před jedenáctou hodinou dopoledne vydali meteorologové další výstrahu před náledím a zmrazky. Ty se můžou tvořit kvůli tání sněhu a nočnímu poklesu teplot. Výstraha začne platit v úterý ve 21:00 v Plzeňském a Karlovarském kraji, odvolána bude až ve středu v 9:00.

 

  

 

Hasiči Zlínského kraje v úterý ráno potvrdili, že byla situace skutečně složitá. "Vítr nahradila na území tří okresů Zlínského kraje voda a bláto. Od včerejších 23:54 hodin do dnešních ranních 5:00 hodin profesionální i dobrovolní hasiči vyjeli celkem k 19 hlášeným událostem, spojených se zatopenými sklepy, zvýšenou hladinou potoků, ujetým svahem, čistěním propustků a kanalizace, blátem na silnic," zveřejnili na sociálních sítích.

 

Česko začátkem týdne zasáhl extrémně silný vítr. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz