výstraha čhmú

Orkán Julia měl na Sněžce rychlost 223 km/h! Tisíce lidí byly bez proudu

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Regina Zajícová
Publikováno 23. 2. 2020
Téma:

Silný vítr dorazil do Česka v neděli dopoledne. Postupně nabíral na intenzitě a hasiči museli vyjíždět ke stovkám případů. Podle meteorologů na naše území udeřil orkán Julia, který na polské straně Sněžky dosáhl rekordní rychlosti 223 km/h.

Po orkánu Sabina zasáhla v neděli Českou republiku Julia. A pokořila rekord. "Během nedělního dne se přes území Česka přehnal orkán Julia, nárazy větru se na Sněžce na české straně zastavily na rychlosti 180 km/h, na polské stanici Sněžky bylo naměřeno 223 km/h," řekla Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

Naměřená rychlost na polské straně pokořila údaj z roku 2007, kdy Evropu zasáhl orkán Kyrill. Tehdy meteorologové naměřili 216 km/h. I když bude vítr během pondělí slábnout, na Moravě a ve Slezsku dosahuje ještě v nárazech 80 km/h. 

Vichřice málem způsobila požár lesa a poničila zeď kostela na východě Čech:

Kvůli silnému větru museli vyrazit do terénu i energetici. Přes den bylo bez elektřiny až 20 tisíc obyvatel. K večeru ale toto číslo rapidně kleslo. "ČEZ Distribuce aktuálně eviduje již jen 9 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny jen 1300 odběrných míst, převážně v Libereckém kraji. Zároveň poruchové čety pracují na obnovení dodávek elektřiny na hladině nízkého napětí. Předpokládáme obnovení dodávky v podvečerních hodinách," informovala ve čtvrt na pět odpoledne mluvčí ČEZu Soňa Holingerová Hendrychová. Poruchy se podle ní daří rychle opravovat.

 

 

Nejvíce poruch řešili energetici v pondělí ráno na severovýchodě Čech - v Libereckém, Ústeckém a Královehradeckém kraji. Mnoho závad bylo také na vedení ve Středočeském kraji a na Moravě.

 
Po bouři je na Jablonecku zavřená škola, lidé jsou bez proudu:

 

"Během dne se nám podařilo obnovit dodávky elektřiny na celém našem distribučním území a k elektřině připojit více než 11 600 domácností, které se dnes ráno ocitly bez proudu. Na opravách pracovalo více než 200 techniků a dispečerů," uvedla mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková v pondělí o půl sedmé večer. Opravy ale potrvají až do úterý.

 

A po celém Česku zasahovali také hasiči - například v Pardubickém kraji byla situace nejhorší v noci. "Od nedělní 23. hodiny do pondělní čtvrté hodiny ranní zasahovali hasiči u 132 událostí v souvislosti se silným větrem. Dávejte na sebe pozor," napsali hasiči na svém twitteru. 

 

 

V Libanicích na Chrudimsku vítr poničil plechovou střechu. S uvolněnou plechovou konstrukcí se museli vypořádat také hasiči v Přerově, kteří vyjížděli do areáu nemocnice, kam popadaly stromy. "Ve třech případech řešíme utržené střechy objektů," uvedli olomoučtí hasiči na twitteru.

 

Pražští hasiči podle mluvčího Martina Kavky řešili od neděle do pondělního rána v souvislosti se silným větrem 33 případů. Ten nejvážnější zásah měli v ulici Cimburkova na Žižkově, kde vítr odnesl kus střechy. Středočeští hasiči zasahovali u 293 událostí, přes 240 mělo souvislost s orkánem.

 

 

V některých krajích řešili hasiči následky silného větru už v neděli. "Do 15. hodiny jsme vyjížděli ke 24 událostem. Jednalo se zpravidla o odstranění spadlých stromů na silnice či uvolněné plechy na střeše," uvedli karlovarští hasiči.

 

Na silnici č. 20 u Krásného Jezu na Karlovarsku spadl jeden strom na autobus, ve kterém cestovalo 32 lidí. Dva lidi utrpěli lehká zranění a převzali si je na místě přivolaní záchranáři. Pro ostatní cestující hasiči vyslali evakuační autobus.

 

Na Liberecku večer hasiči vyjížděli k nehodě vlaku, který najel na větev. Cestovalo v něm 30 lidí, nikdo z nich se naštěstí nezranil. V Liberci spadl strom na fasádu rodinného domu.

 

Do šesti hodin ráno řešili hasiči z Plzeňského kraje asi stovku zásahů. Jednalo se většinou o popadané stromy a uvolněné plechy. Dvakrát najel vlak do stromu na kolejích.

 

Mapa výstrah před povodněmi

 

V platnosti je stále výstraha před povodněmi, která platí do úterní půlnoci pro Plzeňský kraj (Sušice),  Liberecký kraj (Jilemnice, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), Jihočeský kraj (Prachatice, Vimperk), Plzeňský kraj (Horažďovice), Královéhradecký kraj (Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubický kraj (Králíky, Lanškroun, Žamberk), Olomoucký kraj (Mohelnice, Šumperk, Zábřeh), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Rýmařov). 

 

Meteorologové doporučují sledovat vývoj situace, vyvarovat se koupání, plavání či pohybu v korytě toků. Zároveň záměrně nevjíždět a nevstupovat do proudící vody a zatopených míst.

 

GALERIE: V Česku udeřil silný vítr

1
/
26
Zdroj: HZS Karlovarského kraje
Zásahy hasičů v Karlovarském kraji kvůli silnému větru - 6

 

Hasiči likvidují následky orkánu Julia:

 

Podívejte se na předpověď počasí na dnešní den:

rod TN.cz