Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.12. 2018 20:31
Výstraha ČHMÚ

Meteorologové varují před silným větrem! Místy dosáhl síly orkánu

Zdroj: TV Nova

První dny nového roku budou podle meteorologů pořádně větrné. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil výstrahu před silným větrem, který v příštích dnech dosáhne rychlosti až 110 km/h. Na Českomoravské vrchovině v neděli dokonce vítr dosáhl rychlosti orkánu.

ČHMÚ vydal první výstrahu již před několika dny, v níž varoval před silným víkendovým větrem, který měl řádit především v neděli. Původní výstraha byla rozšířená - meteorologové očekávají silný vítr i v příštích dnech, na horách dokonce dosáhne síly vichřice. Nová výstraha platí od úterý do středy.

 

Silný vítr v neděli udeřil především v horských oblastech. V Krušných horách odpoledne fičel rychlostí 70 km/h, v Krkonoších 90 km/h a na Českomoravské vrchovině v oblasti Žďárských vrchů dokonce dosáhl rychlosti orkánu - foukal zde rychlostí až 127 km/h.

 

Mapa větru
Zdroj: Meteopress

 

Nedělní vítr by měl během večera postupně slábnout a nabývat opět na síle během novoročního odpoledne. Během úterý a středy bude foukat ze severozápadu v nárazech rychlostí 70 km/h. Na horách dosáhne rychlosti až 110 km/h.

 

V prvním týdnu nového roku přijde nejen ochlazení, ale očekávají se také vydatné sněhové srážky. Silný vítr v kombinaci s čerstvě napadaným sněhem proto může způsobit sněhové jazyky. ČHMÚ před tvorbou sněhových jazyků vydal výstrahu, která platí od středy do čtvrtka v polohách nad 600 metrů.

 

 

Ve druhé polovině týdne tedy můžeme očekávat výrazný pokles teplot až na -10 stupňů, na horách bude dokonce chladněji. Do středy by mělo sněžit především ve vyšších polohách, od čtvrtka ale budou sněhové srážky na celém území včetně nížin.

sei TN.cz
Reklama