Ozbrojená populace

Mezi Čechy je stále více zbraní! Z čeho mají strach?

Téma:

Mezi lidmi je stále více zbraní. U nás jich je registrovaných více než 750 tisíc, což je o čtvrtinu víc než před deseti lety. Názory na legální držení střelných zbraní se různí. Faktem ale je, že hlavně v pohraničí počet žadatelů o zbrojní průkaz letos ve srovnání s předešlými roky raketově roste.

Odpůrci zbraní tvrdí, že s jejich počtem roste i násilí. Naopak jejich zastánci argumentují tím, že neozbrojená oběť je velmi snadná oběť. V Česku se počet pistolí, revolverů a pušek mezi lidmi neustále zvyšuje a střelnice mají plno.


"Jedním z důvodů je vývoj situace v Evropě, tak jak ji vidíme ve zprávách. Druhý je klasicky sportovní střelba, odreagování a případně lov," říká správce otrokovické střelnice Marian Lukačovič.


Dnes má zbrojní průkaz 300 tisíc lidí. A počet žadatelů roste. Statistiky mluví jasně - například v Rusku, kde platí velmi restriktivní zákony, je na počet obyvatel spácháno pětkrát více vražd než ve Spojených státech, kde je legislativa velmi umírněná.


Pan Pavel ze Zlína také zvažuje pořízení zbraně. "Se svojí přítelkyní jsme se bavili ohledně situace, která je v této republice, která začíná být hodně drsná. Tak je dobré, abych mohl ochránit svoje blízké, svoji rodinu," objasňuje své motivy pan Pavel.


Prvním krokem je podání přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti u policie. Proces pak pokračuje dál teoretickou a praktickou zkouškou na střelnici. Velmi důležitý je lékařský posudek o zdravotní způsobilosti.


"Počet žadatelů na východě Moravy strmě roste. I na Vsetínsku, kde vloni přijali přes 150 a letos už 300 žádostí o zbrojní průkaz. V sousedním okrese je situace velmi podobná. Ne každý ale uspěje - až dvě třetiny žadatelů odejdou s prázdnou.


Zbrojní průkazy mají aktuálně platnost deset let, ale po masakru v Uherském Brodě se objevily úvahy, zda platnost nezkrátit na polovinu, tedy na pět roků.

Související témata:
pez, Zdenek Čík TN.cz