varování pro pacienty

POZOR! K pacientům se dostaly závadné léky! Nemáte je doma?

Lékárna
Zdroj: Profimedia
Téma:

Mezi lidi se dostala jedna šarže léku Palladone, kde se objevila závada v jakosti. Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje, aby lidé stahovanou šarži nepoužívali a vrátili lék do lékárny, přednostně do té, kde byl zakoupen. Tobolky stahované šarže mohou být přeplněné.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pondělí vydal varování před šarží léku Palladone. To je opiát, který patří mezi silně účinné léky proti bolesti. Lidé by podle upozornění neměli závadnou šarži léku používat.

 

Lidé, kteří mají lék Palladone šarže 10108604 doma, mohou závadnou šarži vracet do lékáren, nejlépe do té, kde si přípravek koupili. Uvedená šarže je stahována z důvodu rizika výskytu přeplněných tobolek v balení.

 

"Riziko, že by mohlo být ohroženo zdraví pacientů je nízké, ale nelze jej jednoznačně vyloučit. Přestože držitel rozhodnutí o registraci, společnost Mundipharma Gesellschaft m.b.H., Vídeň, Rakousko k této šarži neeviduje žádné nežádoucí účinky, přistoupil ke stahování šarže až z úrovně pacientů, aby eliminoval i to nejmenší riziko pro pacienta," uvedla vedoucí tiskového oddělení SÚKL Barbora Peterová.

 

 

Dotčená šarže je v ČR dostupná od září 2018, zatím nebylo hlášeno žádné podezření na nežádoucí účinky spojené s požitím tohoto léku.
 

klma TN.cz