pravidla migrace

Mezinárodní pakt o migraci je na světě, Česká republika je proti

Téma:

164 členských zemí OSN schválilo mezinárodní pakt o migraci. Hlasování se nezúčastnily tři desítky států včetně České republiky, která dohodu dlouhodobě nepodporuje. Členové OSN doufají, že smlouva přispěje ke zlepšení mezinárodní spolupráce v řešení migrační otázky.

Mezinárodní spolupráce, dodržování lidských práv, boj proti pašerákům lidí nebo nižší kriminalita - to si od nového paktu slibuje přes 16 desítek zemí, které dnes v Maroku schválily migrační pakt.

 

"Neregulovaná migrace s sebou nese lidské ztráty. Ztráty na životech při nebezpečných cestách přes pouště, moře i řeky nebo v rukách pašeráků či dalších predátorů.

 

Pakt OSN je založený na několika principech, mezi něž patří například důraz na zdraví migrantů, jejich bezpečnost během cesty a respektování lidských práv. Nová smlouva také uvádí, že musí být při procesu migrace vždy brán zřetel na nejlepší zájmy dětí, naráží tak na odebírání dětí migrantům na hranici Spojených států. Ty dohodu odmítly.

 

Mezi odpůrce patří kromě USA také Slovensko, Polsko nebo Rakousko. Podle nich nahlíží na migraci jako na pozitivní jev a stírá rozdíl mezi legálním a ilegálním překračováním hranic. Proti je i Česká republika, která svůj odmítavý postoj avizovala už dříve.

 

 

"Česká republika dlouhodobě rozděluje mezi legální a nelegální migrací a je nutné dělat všechno proto, aby nepokračovala nelegální migrace," vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Konečná dohoda prý nezohledňuje změny, které Česko požadovalo. Je přitom právně nezávazná a 19. prosince ji ještě musí stvrdit Valné shromáždění OSN.
 

Související témata:
Kateřina Vodvářková / klma tn.cz / TV Nova