sestřelení letadla

MH17: Spiknutí proti Moskvě? Rusko našlo chyby ve vyšetřování

Tisková konference k sestřelení MH17
Zdroj: APTN
Téma:

Mezinárodní vyšetřování katastrofy letu MH17 ukázalo, že bylo malajské letadlo sestřeleno raketovým systémem BUK dovezeným z Ruska. Do popředí se nyní dostávají hlasy, které pochybují o pravdivosti vyšetřování, protože vyšetřovací tým z bezpečnostních důvodů nezveřejnil některé klíčové důkazy.

Už při prezentaci výsledků sdělil mezinárodní tým vyšetřovatelů (JIT), že nezveřejní všechny informace, které využil, protože by tím mohlo být ohroženo množství svědků i samotné vyšetřování, které stále probíhá.

 

Podle ruského portálu RT ale vyšetřovací tým nepředestřel skutečná fakta, která by přímo dokázala, odkud systém pocházel, kudy jel, ani odkud byla střela přesně odpálena. Kvůli tajení informací se tak ozývají pochybnosti o výsledcích.

 

 

Nejmenovaní svědci

Jedním ze základních problémů je podle portálu RT zatajení svědků. Ti jsou ve vyšetřování často citováni ve spojení s přesunem raket na cílové místo. Teorie o tom, kudy se zbraň přesouvala, je založena na veřejně dostupných informacích a výpovědích těchto svědků, z nichž ani jeden nebyl jmenován.
Vyšetřování také zmiňuje svědky, kteří viděli kouřovou stopu po vystřelení střely poblíž ukrajinského města Snižne. Podle portálu RT JIT nezveřejnil žádné fotografie ani video, které by tato tvrzení podporovaly.

 

Separatisté kradou kreditní karty z letu MH17

1
/
5
Zdroj: Twitter
Separatista prohledává místo pádu letadla

 

Anonymní telefonáty

Dalším předloženým důkazem byly telefonáty, ve kterých se řeší právě raketový systém a to, že ho již rebelové dopravují na místo. Během vyšetřování prošel JIT 150 tisíc hovorů, podle RT je ale problém, že při prezentaci výsledků zveřejnil tým jen zlomek telefonátů. Podle portálu RT také nejde určit, kdo s kým hovoří. JIT potvrdil, že autentičnost byla prokázána nezávislým vyšetřováním, do kterého ale například Rusko nebylo přizváno.

 

 

Simulace vs. reálné záznamy

Dalším pochybným důkazem je podle ruského RT to, že cesta, kterou se raketa dostala na místo, byla prezentována pomocí animací, vyšetřovatelé ale neposkytli dostatek videozáznamů a fotografií, které by skutečně určily původ raket.

 

Radarové a satelitní snímky

Nalezení místa, ze kterého byla raketa vystřelena, bylo jedním ze základních úkolů vyšetřovacího týmu. Ten k lokalizování střely využil radarové a satelitní snímky ze Spojených států, které ale ke zprávě nebyly připojeny. Rusko podle portálu RT vyzvalo JIT, aby porovnal své výsledky s ruskými snímky, na kterých se žádný objekt k letadlu z území v držení rebelů nepřiblížil. Moskva také podle RT apelovala na Ukrajinu, aby zveřejnila své radarové snímky.

 

 

Typ střely a trajektorie letu

Ve středu vyšetřovatelé uvedli, že nemohli přesně určit typ střely, ale s největší pravděpodobností šlo o raketu série 9M38. Ruská společnost Almaz-Antey je podle portálu RT schopná jasně identifikovat, jestli šlo o tento typ. Společnost zpochybnila výsledky, protože i přesto, že poskytla vyšetřovatelům "přísně tajná" data o systému BUK, ti se místo toho rozhodli použít pro modely podobnou americkou střelu, která je ale podle Almaz-Antey zcela odlišná a to včetně rozdílné trajektorie letu.

 

Podívejte se na středeční reportáž TV Nova o zveřejnění výsledků vyšetřování:
 

klma TN.cz