Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

úmrtí 39 lidí

Migranti mohli prý přežít! Řidič neměl správně dokumenty, kontrolou prošel

Nález mrtvách těl v kamionu s chladícím zařízením - 2
Zdroj: Profimedia
Policie prohlíží kamion, ve kterém našli 39 těl
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 3. 11. 2019

Vyšetřování úmrtí devětatřiceti migrantů stále pokračuje. Podle svědků kamion, který je převážel, udělal na cestě několik zastávek. Migranty prý také místní obyvatelé viděli vyskakovat z návěsu. A problémy měl mít řidič převážející kamion z Belgie do Británie. V přístavu se totiž ukázalo, že v dokumentech neměl uvedené důležité informace. I přesto ho inspekce neprověřila.

Kamion měla pronajmout irská společnost Global Trailer Rentals 15. října. Jen týden před nalezením mrtvých migrantů v britském Essexu. A od 18. října se prý kamion pohyboval po Británii. Řidič udělal hned několik krátkých zastávek. Někteří svědci dokonce tvrdí, že viděli vyskakovat z návěsu patnáct až dvacet migrantů o tři týdny dříve.

 

Mělo se to stát na poli u vesnice Orsett, která se nachází poblíž Essexu. A na stejném místě prý zastavil kamion i již zmíněného 18. října. Podle deníku Dailymail se může jednat o trasu, kterou využívají pašeráci velmi často.

 

V sobotu dokonce Federální státní zastupitelství v Belgii potvrdilo, že měl řidič převážející migranty problémy při kontrole v přístavu Zeebrugge. Odtud poté návěs s migranty mířil do Británie. V jeho dokumentech měly chybět důležité informace. Řidič pak tvrdil, že převáží sušenky.

 

 

Podle odborníka na pohraniční bezpečnost měla inspekce kontejner podrobit prohlídce. S ním souhlasí i Ray Batt, ředitel společnosti radící vládám v oblasti bezpečnostních systémů. "Pokud řidič nehlásil, kde je jeho cíl, je to červená vlajka a měl být uveden na seznam a zkontrolován příslušnou organizací…," vysvětlil Batt. Mluvčí státního zastupitelství řekl, že v tomto případě nebude dělat domněnky, napsal portál Express.

 

Britská policie v pátek uvedla, že všichni migranti pocházeli z Vietnamu. A jejich rodná země se rozhodla začít více bojovat proti obchodování s lidmi. "Je to vážná humanitární tragédie. Z incidentu jsme hluboce zarmouceni a chtěli bychom vyjádřit upřímnou soustrast rodinám obětí," citoval deník Sky News mluvčí vietnamského ministerstva zahraničních věcí Le Thi Thu Hangovou.

 

Vláda obchodování s lidmi důrazně odsuzuje a považuje to za trestný čin podléhající přísným sankcím. "Vietnam vyzývá země po celém světě, aby posílily spolupráci v boji proti obchodování s lidmi, aby se zabránilo opakování této tragédie. Jsme vděční za to, že britská vláda a další příslušné orgány aktivně provádějí vyšetřování, včas poskytly identifikační údaje a úzce spolupracovaly s vietnamskými příslušnými orgány," doplnila Hangová.

 

 

Doufá také, že britská policie brzy vyšetřování úmrtí migrantů ukončí a postaví lidi odpovědné za tuto tragédii před soud. Ve vazbě je momentálně řidič kamionu Mo Robinson, který je obviněný ze zabití, obchodování s lidmi a praní špinavých peněz.

 

Na vydání z Irska do Británie čeká Eamonn Harrison, který návěs dovezl do belgického přístavu. Ten je také obviněn ze zabití, obchodování s lidmi a z napomáhání k nezákonnému přistěhovalectví. Další dva lidi pak zadržela policie ve Vietnamu.

 

Připomeňte si reportáž o kamionu z Televizních novin:

 

TN.cz