pobřežní stráž

Migrantů proudících do Evropy přibývá! Španělsko si nevydechne

Téma:

Španělsko dál čelí obrovskému náporu uprchlíků, kteří stále ve vyšších počtech připlouvají k jeho pobřeží. Tamní námořní stráže hlásí, že jen za posledních 24 hodin z moře vytáhli na šest set migrantů. Jedná se tak zatím o tří set procentní nárůst přílivu uprchlíků oproti loňskému roku.

Španělská pobřežní stráž si nevydechne. Z nedaleké Afriky vyráží denně desítky uprchlíků ve člunech, ale převaděči je přivážejí i na skútrech. "První, co tady na pláži udělají, je, že začnou utíkat, aby je nechytli. Pozoruju to tady neustále. Někdy na jednom skútru přijedou i ve třech," popsal jeden ze svědků.

 

Za posledních 24 hodin španělská pobřežní stráž vyjížděla k 15 plavidlům, kde se dohromady choulilo přes 600 migrantů, mezi nimi byly téměř čtyři desítky dětí. Uprchlíci se snaží nejčastěji překonat Gibraltarský průliv, kde břehy Evropy a Afriky dělí pouze 15 kilometrů Středozemního moře.

 

"Je to neobvyklý nárůst. Příliv uprchlíků v posledních hodinách ale možná jen souvisí s meteorologickými podmínkami. U marockých břehů byla velká mlha, takže stráže nemohly zabránit jejich vyplutí," komentoval situaci člen španělského červeného kříže Antonie Fernandez Vicente.

 

 

Pokud toto tempo neustane, Španělsko v počtu uprchlíků brzy dotáhne Řecko. Spolu s Itálií se jen do těchto tří zemí za letošek dostalo už více než 120 tisíc uprchlíků.
 

tn.cz / TV Nova