Nařízení vlády

Migranty s dětmi už v USA zadrží na neomezeně dlouho! Teď to jde na 20 dní

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 22.8. 2019 13:14
Téma:

Vláda Spojených států přijala nové opatření, podle kterého bude moci držet dětské migranty v detenčních centrech neomezeně dlouho. Dosud mohli být nezletilí drženi pouze 20 dní, poté museli být i se svou rodinou propuštěni. Jde o další krok Trumpovy administrativy v boji proti nelegální migraci.

Tisíce lidí se každý měsíc snaží překročit hranici Spojených států z Mexika, velká část z nich cestuje s celou rodinou a často i s dětmi. Podle americké vlády si je ale spousta uprchlíků bere jako záruku rychlého odchodu z detenčního centra - nemůžou tam totiž být drženi déle, než necelé tři týdny.

 

Tomu je teď ale konec. "Žádné dítě by nemělo být součástí intrik, jak zmanipulovat náš imigrační systém. Nové pravidlo eliminuje snahy využívat děti jako volný lístek, nebo jako mi řekl jeden muž z Guatemaly, jako pas k migraci do Spojených států," prohlásil ministr vnitřní bezpečnosti Kevin McAleenan.

 

Nové nařízení tak mění zákon z roku 1997. Proti jsou některé neziskové organizace a právníci, kteří migranty zastupují. Experti očekávají, že vyhlášku brzy někdo napadne u federálních soudů.

 

 

"Co nás na této novince nejvíce znepokojuje, je, že stejné ministerstvo a stejná zařízení, která nechala ve svých prostorech a pod svým dohledem zemřít šest dětí, teď tvrdí, že jsou schopna se o ně postarat ve svých vlastních prostorách. To je nepřípustné," uvedla náměstkyně ředitele organizace OneAmerica.

 

Opatření začne platit od pátku za 60 dní. A není vyloučeno, že k němu brzy přibude další, jehož cílem bude také snížit příliv migrantů. Prezident Trump oznámil, že se jeho vláda seriózně zabývá myšlenkou zrušení automatického práva na nabytí amerického občanství, pokud se dítě narodí na území USA rodičům, kteří jsou z jiné země.

epa TN.cz