Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 8. 2018
Z Británie do Monaka

Miliardář lobboval za brexit, teď se stěhuje! Pokrytec, kritizují ho

Jim Ratcliffe
Zdroj: Profimedia
Miliardář Jim Ratcliffe se stěhuje do Monaka

Miliardář Jim Ratcliffe před referendem o brexitu vystupoval na straně příznivců. Tvrdil, že bez Evropské unie bude Velké Británii lépe. Teď se ale ukázalo, že se sir stěhuje do Monaka. Čelí tak kritice, že je pokrytec.

Jim Ratcliffe má podle britských médií majetek v hodnotě 21 miliard liber (asi 600 miliard korun) a stal se tak nejbohatším Britem. Letos v létě ho královna Alžběta II. pasovala na rytíře a může tak užívat titul sir. Vlastní chemickou firmu Ineos.

 

Před referendem o vystoupení země z Evropské unie se Ratcliffe přimlouval za brexit. Tvrdil, že Británie bude více prosperovat, pokud nebude v Unii. Rozčiloval se, že jsou Britové schopni vlastní zemi řídit sami a nepotřebují pokyny Bruselu, píše portál The Times.

 

Teď se ale ukázalo, že Ratcliffe zřejmě svým slovům tolik nevěřil, nebo změnil názor. Britská média informovala o tom, že se stěhuje do Monaka. Důvody, proč se tak rozhodl, nejsou známy. Na tamní riviéře ale vlastní velkou vilu.

 

Komentátoři v různých listech píšou o Ratcliffově kroku jako o něčem, co by mohlo negativně poznamenat vrcholící jednání o brexitu mezi vládou a zbytkem Unie. Někteří ho označují za pokratce - ať už jsou jeho důvody jakékoliv.

 

 

 

Mluvčí firmy Ineos nechtěl Ratcliffovo rozhodnutí komentovat. Podnikatel už ale dříve kritizoval daňový režim ve Velké Británii, kvůli čemuž také přesunul sídlo Ineosu do Švýcarska. Do Londýna se znovu vrátilo v roce 2014 a alespoň zatím tam zůstává.

 

V Monaku miliardář většinu daní platit nemusí. Země zrušila daň z příjmu, majetkové daně, daně z nemovitostí, ani pozemkové daně a daně z kapitálových výnosů. Je členem celní unie a de facto i Schengenu.

epa TN.cz
Reklama