spor miliardářů

Miliardář Vítek slaví vítězství. Soud zamítl žalobu bývalých uhlobaronů

Miliardář Radovan Vítek
Zdroj: Profimedia, Michal Šula / CNC
Český miliardář Radovan Vítek s manželkou Marií
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
8.9. 2020 11:12
Téma:

Český miliardář Radovan Vítek slaví vítězství. Jeho firma CPI Property Group, která je největším vlastníkem nemovitostí ve střední a východní Evropě, vyhrála soudní spory v New Yorku. Tamní soud zamítl žalobu společnosti Kingstown a bývalých uhlobaronů Marka Čmejly a Jiřího Diviše, kteří po Vítkovi požadovali zhruba 70 miliard korun.

Okresní soud pro jižní obvod New Yorku vydal rozhodnutí v pátek 4. září, a učinil tak dokonce bez slyšení již v přípravné fázi. Podle společnosti CPI Property Group se tak ani nezabýval faktickými tvrzeními žalobců, kterými byla firma Kingstown Capital Management a společnosti Investhold LTD a Verali Limited, jež vlastní bývalí manažeři Mostecké uhelné Marek Čmejla a Jiří Diviš.

 

"Od počátku jsme tvrdili, že žaloba nemá jakýkoli reálný základ. Jediným účelem bylo vynutit si neopodstatněné vyrovnání pomocí nátlaku vytvořeného negativními, pozornost přitahujícími zprávami v médiích. Nenechali jsme se zastrašit a spravedlnost se teď postavila za nás," říká generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček.

 

Rozhodnutí soudu považuje za definitivní. "Skupina tak uzavírá tuto kapitolu své historie," dodal. Kingstown se však může proti rozhodnutí ještě odvolat. CPI Property Group je nicméně přesvědčena, že důvody pro odvolání jsou "mimořádně slabé".

 

 

Podle newyorkského soudu má nároky Kingstownu řešit Lucembursko, kde firma podala žalobu již v roce 2015. Americké soudy si podle něj žalobci vybrali proto, že je motivovala možnost získat až trojnásobek náhrady škody, kterou po Vítkovi požadovali. Umožnit to měl americký zákon o organizovaném zločinu (RICO).

 

Dle žaloby, kterou má k dispozici Deník N, Čmejda a Diviš obviňují Vítka z toho, že je připravil o více než miliardu dolarů (zhruba 22,7 miliard korun). Za to po něm požadovali odškodnění ve výši tří miliard dolarů (přibližně 70 miliard korun). Vítek měl poté, co ovládl Orco Property Group, skupinu údajně vytunelovat. CPI Property Group však od začátku obvinění odmítala.

 

 

"Jedná se o další pozitivní rozhodnutí v kauze Kingstown/Investhold v řadě. V červnu 2019 soud v Lucembursku vydal rozsudek, v němž odmítl žalobu Kingstown proti CPI Property Group jako věcně neprojednatelnou. A teď dal konečně newyorský soud za pravdu našemu návrhu na zamítnutí žaloby," okomentoval rozhodnutí soudu Němeček.

 

Redakce TN.cz se pokusila kontaktovat i protistranu, konkrétně společnost Kingstown. Vyjádření k aktuálnímu vývoji kauzy však zatím neposkytla.

Související témata:
TN.cz