Světový den monitoringu diabetu

Milion Čechů trpí cukrovkou! Nehrozí i vám? Zkuste si náš TEST

Zákeřný diabetes
Zdroj: Profimedia
Téma:

V České republice trpí diabetem bezmála milion pacientů. Odborníci navíc odhadují, že zhruba dalších 250 tisíc lidí o nemoci ani neví! Jak poznat, že máte cukrovku? Zkuste si náš jednoduchý test!

Současný nezdravý způsob života je příčinou mnoha vážných chorob. Jednou z nich je takzvaný diabetes mellitus, který se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Cukrovku má v České republice už více než 995 tisíc pacientů a počet diabetiků bohužel dlouhodobě roste.


"Oborníci odhadují, že zde žije asi čtvrt milionu lidí s neléčenou cukrovkou. Právě to představuje obrovské riziko, při jejím rozvoji dochází k nevratnému poškození očí, cév, ledvin a dalších orgánů. Pro efektivní léčbu, která výrazně prodlouží život, je zásadní včasná diagnóza. Proto se do preventivních programů zapojují také lékárny, které mohou cukrovku u nic netušících pacientů napomoci včas odhalit a doporučit je k lékaři k dalšímu vyšetření," řekl k důležitosti screeningu diabetu Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.


Tuto aktivitu kvitují také lékaři: "V časném záchytu diabetu máme stále rezervy. Nezastupitelnou roli v ní hrají praktičtí lékaři, ale každá další forma, která pomůže odhalit nediagnostikované pacienty je vítaná," uvedla Terezie Pelikánová z Centra diabetologie IKEM v Praze.


Jestli netrpíte cukrovkou, si můžete ověřit v rychlém testu:


1) Trpíte často obrovskou žízní, na kterou nestačí ani plná sklenice vody? Budí vás žízeň i v noci?

2) Chodíte často močit, a to i v noci? Máte opakované infekce močových cest?

3) Neočekávaně rychle hubnete, a to i když jíte normálně?

4) Jste často unavení, až malátní?

5) Máte přechodné poruchy zrakové ostrosti?

6) Máte poruchy vědomí? Upadáte až do bezvědomí?

7) Páchne vám dech po acetonu, máte prohloubené dýchání?

 


Pokud se u vás alespoň dva příznaky objevily, měli byste zajít na vyšetření. Pokud se vám nechce čekat na vyšetření u lékaře, můžete navštívit jednu ze 79 lékáren po celé republice, kde vám test na cukrovku na počkání provedou.


"Lékárny jsou pro veřejnost nejdostupnějším zdravotnickým zařízením. Při méně závažných zdravotních obtížích sem míří až polovina z nás. Česká lékárnická komora vidí velký smysl v zapojení lékárníků do preventivních aktivit, jako je právě screening diabetu. Můžeme tak přispět k včasnému zahájení léčby cukrovky," vysvětlil viceprezident ČLnK Aleš Krebs.


Cílovou skupinou screeningu jsou především pacienti ve věku 35-65 s rizikovými faktory v anamnéze, mezi něž patří zejména srdečně-cévní onemocnění, výskyt cukrovky v rodině, nadváha či obezita.

 


Pokud jsou však výsledky v lékárně nejednoznačné nebo neukazují na cukrovku, rozhodně si zajděte k lékaři, který vám provede komplexní vyšetření a určí příčinu zdravotních obtíží. Více informací o cukrovce najdete i na webu Zdravý život s cukrovkou, kde najdete další příznaky a řešení problémů s cukrovkou.

nor TN.cz