Třetí kámen

Boháčem na etapy! Horník v Tanzanii našel další vzácný drahokam

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
4.8. 2020 21:43
Téma:

Neuvěřitelné štěstí má tanzanský horník, který během necelých dvou měsíců objevil už třetí kus vzácného tanzanitu. Tentokrát váží nalezený drahokam přes šest kilogramů a muž si díky nálezu připsal na konto dalších v přepočtu 58 milionů korun.

Přes noc milionářem. Když Saniniu Laizer objevil koncem června dva kusy vzácného tanzanitu, splnil se mu životní sen. Drahokamy prodal vládě a inkasoval v přepočtu 81 milionů korun.


Tím ale jeho štěstí neskončilo. Teď se mu podařilo najít třetí kámen, který váží téměř šest a půl kilogramu. Laizer ho prodal za dalších 58 milionů korun.

 

 


 
"Jsem tak šťastný, protože jsem dosáhl uznání nejen v práci, ale i v Tanzanii,“ raduje se Laizer.


Otec třiceti dětí chce postavit školu a také zdravotnické zařízení. Ještě před dvěma měsíci se přitom živil jako pastevec dvou tisíců krav. Teď ale kolegy horníky povzbuzuje, aby drahokamy hledali legálně.


"Když prodáváte vládě, nejsou tam žádné kličky. Všechno je transparentní,“ vysvětlil šťastlivec.


Tanzanit je jeden z nejvzácnějších drahokamů světa. Vyniká mimořádně sytými a intenzivními barvami. Je tisíckrát vzácnější než diamant, protože naleziště se nachází jen na severu Tanzanie. Tam se těží v jediném dole na světě, kde panují přísná bezpečnostní opatření. Šachty uzavírají kovové dveře, které se pečlivě zamykají.

 

 


Těžba tanzanitu je nebezpečná. Horníci po vzácném kameni pátrají 400 metrů pod zemí, hlouběji už jim hrozí udušení. Tanzanit se podařilo objevit až koncem sedmdesátých let minulého století a rychle se stal žádaným.


Modrý kámen má v oblibě třeba manželka britského prince Williama Kate. Rády se jím zdobí i herecké hvězdy Penélope Cruz nebo Cate Blanchett. Tanzanit je ostatně sázka na jistotu. Jeho cena neustále šplhá vzhůru. Odborníci odhadují, že do dvaceti let se vzácný drahokam zcela vytěží.

ls TN.cz