neplnění kvót

Milionové sankce: Česko podle Chovance nepřijme další uprchlíky

Téma:

Česko už nepřijme víc uprchlíků, podle ministra vnitra Milana Chovance to prý není možné. Zatím jsme přijali 12 migrantů. Povinná kvóta, kterou ukládá Evropská unie, je přitom 1600. Takové porušení by pro Česko znamenalo sankce v řádech několika milionů eur. Ministr Chovanec ale deníku Právo řekl, že to za tyto sankce stojí, rozhodnout ale musí vláda.

Dvanáct a dost. Tak zní názor ministra vnitra Milana Chovance na to, zda by Česko mělo přijímat uprchlíky. Bezpečnostní prověrka je totiž prý složitá, a tak podle něj už není možné přijímat nikoho dalšího.

 

"Prověřujeme důsledně a detailně, což obnáší několik týdnů, někdy i více než dva měsíce. A ti lidé nebyli po tu dobu ochotni setrvat na místě, kde byli prověřováni, tedy v Řecku nebo Itálii," sdělil Chovanec deníku Právo.

 

Pokud by Česko skončilo na počtu 12ti přijatých uprchlíků, nesplní kvótu 1600 migrantů, kterou ukládá Evropská unie. "Může to znamenat, že EU s námi po září tohoto roku zahájí sankční řízení, na jehož konci může být sankce vůči ČR v rozsahu několika milionů eur," doplnil Chovanec.

 

Podle ministra Chovance nepřijímat uprchlíky za sankce stojí. Rozhodnout o tom ale musí vláda.

 

"Hnutí ANO několikrát jasně řeklo, že k nám žádné další uprchlíky nechceme. Věřím ale, že naše země nebude po zkušenostech z posledních měsíců v EU jediná, takže řešit teď sankce je podle mě víc než předčasné a pan Chovanec trochu zbytečně dělá ramena," myslí si místopředseda Hnutí Ano Jaroslav Faltýnek.

 

 

"Běženci z blízkého východu nemají o českou republiku zájem," uvedl Ondřej Benešík z KDU-ČSL. "Vláda to především neměla nechat dojít tak daleko a v době, kdy se o tom v Bruselu jednalo, měla říct jasné ne a prosadit jiné řešení," sdělil místopředseda ODS Martin Kupka.
Česko není jedinou zemí, která zatím nenaplnila to, co měla. Kvótu pro přijetí uprchlíků zatím splnily jen Malta a Finsko.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
tn.cz / TV Nova