BOJ S COVIDEM

Miliony odběrů měsíčně. Velké české firmy se připravují na testování

Mutace koronaviru
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Brzek
Petr Brzek
26.2. 2021 18:25
Téma:

Vláda rozhodla, že Česko od začátku března spustí plošné testování ve firmách. Záměr by se měl týkat téměř dvou milionu zaměstnanců.

Měsíčně až osm milionu testů – tak by mohlo Česko vypadat za pár dní. Někde se už ale začalo, jinde tvrdí, že nemají na testování kapacity. Třeba energetický gigant ČEZ tvrdí, že od začátku roku testuje tisíc lidí týdně.


"Pro zahájení plošného testování si musíme vyjasnit ještě některé otázky, jako například zda bude možné využít možnosti, že se zaměstnanci otestují doma ještě před příchodem na pracoviště, jak bude fungovat kompenzace testů a jak je to s evidencí," řekl mluvčí společnosti Roman Gazdík.


Škoda Auto Nabízí antigenní i PCR testování již několik měsíců. Společnost tak už otestovala 20 tisíc lidí. "Náklady s tím spojené jsou v současné době plně hrazeny automobilkou," dodala mluvčí Martina Gillichová.

 


Třeba obchodní řetězec Kaufland ale zatím ještě vyčkává. "V současné chvíli čekáme na stanovení podmínek pro testování zaměstnanců ve firmách," uvedla mluvčí Renata Maierl.


Na testování pracovníků se připravují třeba Třinecké železárny. Mají 7 000 zaměstnanců. Při takovém počtu jsou prý kapacity zdravotníků nedostatečně. “Budeme preferovat samotestovací sady a budeme si muset pomoci vlastními silami,“ sdělila mluvčí Petra Macková Jurásková.


Společnosti OKD už testuje od loňského léta a uskutečnila přes 60 tisíc testů. Pomáhají jí zdravotníci z Nemocnice Karviná-Ráj. Česká pošta ale začne s testováním svých lidí až v březnu.
 

Související témata:
TN.cz