Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.1. 2015 13:06
kritika vývoje na Ukrajině

Miloše Zemana chválí v Rusku! Zaujal ruský i ukrajinský tisk!

Jaceňuk, Zeman
Zdroj: tn.cz / ČTK

Poslední výroky prezidenta Miloše Zemana o Ukrajině jsou jedním z hlavních témat ruských i ukrajinských médií, která ho obsáhle citují. Ruští politici jeho slova chválí.

Zeman v rozhovoru pro sobotní Právo označil Jaceňuka za „premiéra války“, který nestojí o mírové řešení navrhované Evropou. Loňské svržení prezidenta Viktora Janukovyče Zeman nepovažuje za demokratickou revoluci. Nedávný kyjevský pochod k výročí narození kontroverzního ukrajinského vůdce Stepana Bandery přirovnal český prezident ve Frekvenci 1 k nacistickým pochodňovým průvodům. "S tou Ukrajinou je něco špatně, a něco špatně je i s Evropskou unií, která proti tomu neprotestovala," poznamenal prezident.

 

"Trefil se přímo do černého," komentoval v pondělí na Twitteru prohlášení Miloše Zemana šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov, jeden z hlavních tlumočníků ruských zájmů na Ukrajině. Zvlášť ocenil slova českého prezidenta o válečnickém premiéru Jaceňukovi a o tom, že loňský únorový převrat v Kyjevě nebyl demokratickou revolucí.

 

Alexej Peškov - Twitter
Zdroj: TV Nova

 

Alexej Peškov - Twitter
Zdroj: TV Nova

 

Ruská státní agentura RIA Novosti upozorňuje na přirovnání Bandery k nacistickému válečnému zločinci Reinhardu Heydrichovi, které zaznělo v Zemanově rozhlasovém projevu. "Já jsem jeho (Banderův) portrét viděl poprvé a on tak trošku vypadá jako Reinhard Heydrich," řekl prezident.

 

Zeman tak podle RIA Novosti podpořil stanovisko, které již dřív zaujal zplnomocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov, jenž pochodňové průvody na Ukrajině označil za "pokračování cesty nacistů".

 

 

Agentura TASS v této souvislosti píše, že Zeman se v poslední době stal terčem tvrdé kritiky za podporu ruského stanoviska k ukrajinské krizi. "Odmítl odsoudit připojení Krymu k Ruské federaci a obvinil Kyjev z vyvolání války na východě Ukrajiny," napsal TASS.

 

Ukrajinská oficiální místa na Zemanovo negativní hodnocení osoby ukrajinského premiéra zatím nereagovala. Rozhořčeně odmítla výroky českého prezidenta bývalá poslankyně ukrajinské nacionalistické strany Svoboda Iryna Farionová. "Češi mají svého Janukovyče, jeho jméno je Zeman," napsala na Facebooku.

 

 

"Označil Jaceňuka za premiéra války a Porošenka za prezidenta míru. Ve skutečnosti je ten druhý prostě poraženec a byznysman a první krajně nebezpečný liberál amerického střihu. Ani jeden není schopen rozvíjet ukajinský národní stát," napsala politička.

 

PSALI JSME:

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana! Takhle to vypadalo v ZÁKULISÍ

KOLAPS RUSKA: Rubl letí strmě dolů! Odvolá Putin vládu?

Další "humanitární konvoj" z Ruska míří na východ Ukrajiny

Ví úplně všechno. Prezident Zeman prozradil, kdo zabil Bartošovou

Kvitová u Zemana: Co si povídali?

ČTK / TN.cz
Reklama