Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Drahá záležitost

Milovaná činnost Čechů v ohrožení! Ceny zahrádek stoupají

Zahrádkaření se znovu vrací do módy. Ceny zahrádek v koloniiích ale raketově stoupají. Nájemní smlouvy se dědí nebo přeprodávají za statisíce. Na zahrádky se tak tvoří pořadníky a čekací lhůta je až deset let.

Podle statistik si Češi sami na zahrádkách nejčastěji pěstují jahody, broskve, třešně, slívy a okurky. Na balkónech zase vévodí rajčata, papriky a bylinky. Kdo nemá vlastnoručně vypěstovanou zeleninu nebo ovoce, není dneska "in".

 

Na balkónech pěstuje čím dál více lidí jednoduše proto, že zahrádky v koloniích nejsou - a když se náhodou nějaká uvolní, zapráší se po ní, aniž by člověk stačil mrknout.

 

"V Praze je deseti až dvacetinásobná poptávka než může organizace nabídnout. Na zahrádku se čeká v průměru 5-10 let," prozradila tajemnice Českého svazu zahrádkářů Marta Pawlicová.

 

 

Spolu se zájmem o zahrádky roste i jejich cena. V okolí Prahy nebo Brna se pohybuje od 1300 do 1700 korun za metr čtvereční, v Třebíči vás ale vyjde zhruba na polovinu. Někteří ze zahrádkářů vycítili příležitost vydělat a za postoupení nájemní smlouvy si účtují i několik set tisíc.

 

"V Praze jsme měli dokonce případ, kde šlo jen o domeček a porosty a majitel za to chtěl 400 tisíc, i když půda patřila magistrátu," dodala Pawlicová. Zahrádkářský svaz proto uvažuje, že takové praktiky zakáže. Podle něj by ale pomohlo víc, kdyby vznikaly nové kolonie.

 

V posledních letech roste zájem i o tzv. komunitní zahrady. Tady vám za symbolický členský poplatek záhonek na pěstování půjčí. "Největší boom byl začátkem dubna, kdy jsme měli několik žádostí týdně. Drtivá většina jsou mladé rodiny s dětmi. Nejčastěji se pěstují rajčata, potom různé bylinky do kuchyně, hrášek a docela tady frčí dýně a tykve," řekla Helena Kalaninová z komunitní zahrady a centra Kotlaska.

 

Komunitní zahrady jsou fenoménem poslední doby. Jen v Praze jich během posledních let vzniklo deset, v Brně osm.

 

 

Zahrádky tak v Česku rozhodně nejsou jen na ozdobu. Čeští malopěstitelé na nich vypěstují zhruba třetinu zeleniny z celkové tuzemské produkce - u ovoce dokonce polovinu. Domácí výpěstky jsou čerstvé a kvalitní - i když levněji většinou nevyjdou.

 

Z loňské statistiky vyplývá, že v obchodech Češi nakupují z v tuzemsku vypěstovaných plodin nejvíc květák, brokolici, zelí a saláty. Většinu ostatních jsou schopni si vypěstovat sami.

Bára Divišová/ nor TN.cz