zdražování

Milovníci neřestí si připlatí! V Česku rostou ceny alkoholu i potravin

Zdražení
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Jan Houška
Jan Houška
13.8. 2020 14:31
Téma:

V České republice rostou ceny rychleji, než se předpokládalo. Dokonce skoro nejrychleji v celé Evropské unii. Zdražují zejména potraviny jako jsou vejce, uzeniny nebo také alkohol a tabák.

Meziroční inflace v červenci tohoto roku vzrostla o 3,4 %, což je o 1,4 % než bylo původním cílem. Zvyšování cen nepotěší především milovníky alkoholu a kuřáky, jelikož jen za poslední rok vzrostly ceny o 13,8 % u cigaret a 10,6 % u lihovin, a očekává se, že i nadále porostou.

 

Zvýšení cen se nevyhnou pravděpodobně ani piva a vína. Inflace měla přitom podle předpokladů z první poloviny roku spíše zpomalovat a přiblížit se ke zmíněným 2 %. Naposled byla vyšší v únoru před začátkem koronavirové krize.

 

"Stále citelná inflace je špatnou zprávou zejména pro ty, kteří během podzimu přijdou o zaměstnání. Budou naráz čelit jak poklesu příjmu, tak právě stále znatelnému růstu cen,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.

 

 

"Nadále jsme byli svědky výrazného zdražování ovoce, u kterého byl zaznamenán meziroční růst cen o 22,8 procenta. Výrazně zdražovaly i další základní potraviny jako mouka, cukr či vepřové maso. Naopak ceny brambor klesly o 13,3 procenta," komentuje zdražování ekonom Štěpán Křeček.

 

Anketa

Pociťujete zdražování na vlastní kůži?

Hlasovalo 689 lidí.

Naopak důsledky pandemie nezměnily zvyšování nájemného, kde byl v červenci meziroční růst 2,8 %. "Vliv na zvýšení cenové hladiny měly rovněž stravovací služby, které meziročně zdražily o 5,6 procenta. Naopak ceny v dopravě meziročně klesly," dodává Křeček.

 

Pandemie koronaviru nezasáhla trh s nemovitostmi, ceny stále rostou. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz