Obchod s lidmi

Miminka prodávali na Instagramu. Trojici mužů zatkli policisté

Íránské děti - ilustrační fotografie
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
28.6. 2020 10:23
Téma:

Otřesný případ řeší íránské úřady. Tamější policie zatkla tři muže, které podezřívá, že se na Instagramu pokusili prodat dvě několikatýdenní děti. Ty koupili od chudých rodin za velmi nízký poplatek.

"Vedoucí teheránské policie Hosejn Rahímí přiznal, že do incidentu mělo být zapletené také třetí dítě, které se jim sice podařilo identifikovat, ale policie ho zatím nenašla,“ píše zpravodajský portál CNN.

 

Muži na známé sociální síti měli nabízet jen dvacet dní starého novorozence a dvouměsíční miminko. Obě děti vyšetřovatelé nalezli a mužům vzali. Jedno z dětí nabízeli za 400 milionů íránských rijálů (přibližně 226 tisíc korun), další dokonce za 500 rijálů (283 tisíc korun).

 

Podle íránských médií však sami měli za děti z chudých rodin zaplatit sotva 50 milionů rijálů (zhruba 28 tisíc korun).

 

 

"Na Instagramu nepovolujeme obsah ani chování, které může vést ke zneužívání lidí, včetně prodeje dětí. O této činnosti víme a případ prověřujeme,“ uvedl mluvčí společnosti Facebook, která Instagram vlastní.

 

Společnost proto vyzývá uživatele obou sociálních sítí, aby aktivity, které souvisí s vykořisťováním lidí a obchodováním s nimi, nahlašovali pomocí příslušných nástrojů. V Íránu se však nejedná o první takový případ.

 

Podle výroční zprávy amerického ministerstva zahraničních věcí z roku 2019 patří tato země mezi 21 států, ve kterých dochází k větším počtům případů týkajících se obchodování s lidmi.

TN.cz