Průzkum v Evropě

Mimo manželství se rodí polovina dětí! V Česku je jich stále víc

Spící miminko
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Ve státech Evropské unie se každý rok narodí přes pět milionů dětí. Stále se přitom zvyšuje podíl miminek narozených mimo manželství. Podobný trend zaznamenali i statistici v Česku, kde se údaje téměř vyrovnaly.

Přístup k manželství a vychovávání dětí se liší napříč Evropou. Zatímco v osmi státech Evropské unie se mimo svazek narodí více miminek, v osmi jiných zemích patří dvě třetiny novorozenců manželským párům. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

 

Ve Francii, Bulharsku a Slovinsku se mimo manželství narodí téměř každé šesté dítě. Více než polovina miminek se nesezdaným párům rodí i v Estonsku, Švédsku, Dánsku, Portugalsku a Nizozemsku. Následuje Belgie a Česko, kde svobodné matky přivedou na svět 49 % dětí.

 

Naopak v Řecku se narodí manželům drtivá většina miminek, více než 90 %. S odstupem deseti procentních bodů následuje Chorvatsko a Kypr, v Polsku se narodí mimo svazek čtvrtina dětí. Obecně se podíl nemanželských novorozenců zvyšuje především v oblasti Středozemí.

 

 

I v Česku ale dětí narozených mimo manželství rapidně přibylo. V roce 2016 mělo vdanou matku skoro 51 % miminek (téměř 60 tisíc), svobodnou 49 % (asi 54 700). V 70. letech přitom podíl nemanželských dětí tvořil jen 4 %, po revoluci to bylo necelých 9 %.

epa TN.cz