Nejen požáry

Pes v hrobě, kočka na střeše. Hasiči jezdí i ke kuriózním zásahům

Fenka Mia vytažená z patnáctimetrové hloubky děkuje svému zachránci
Zdroj: HZS Středočeského kraje
Fenka Mia vytažená z patnáctimetrové hloubky děkuje svému zachránci
michora
Zdeněk Michora
28.12. 2020 3:43
Téma:

Kromě náročné rutiny požárů, nehod, povodní či popadaných stromů absolvují hasiči nemálo zásahů, které se dají směle nazvat kuriózními. Jejich nejčastějšími aktéry jsou zvířata.

Na hřbitov hasiči příliš často nevyjíždějí. V květnu tam však spěchala jednotka profesionálů z Kolína. V obci Kbel spadl do starého poškozeného hrobu slepý pes.

 

“Hasiči odebrali zeminu z částečně zborcené stěny hrobu a za několik minut psa z dvoumetrové hloubky vytáhli a předali majitelce. Na místo se dostavila i starostka obce, která přislíbila zabezpečení hrobu, aby se podobná situace už nemohla opakovat,“ popsal jeden ze seznamu kuriózních zásahů končícího roku Ladislav Holomčík z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

 

GALERIE: Kuriózní zásahy středočeských hasičů

1
/
7
Zdroj: HZS Středočeského kraje
Kuriózní zásahy středočeských hasičů - 2

 

Ještě hlouběji se o měsíc později propadla tříletá fenka křížence Mia při procházce ve skalách na Kokořínsku. Skončila uvězněná v úzké skalní rozsedlině asi patnáct metrů hluboko. A následoval ji při snaze o záchranu i její páníček. Oba vysvobodilo hasičské lezecké družstvo z Mělníka. Fenka se zachránci odměnila důkladným olízáním obličeje.

 

 

O něco častějšími klientkami hasičů bývají kočky. Jednu z nich zachraňovali ve Stochově na Kladensku tři dny, když vylezla na střechu třípatrového bytového domu. Nepomohl ani čtyřicetimetrový automobilový žebřík. “Když se hasič v koši ke kočce přiblížil, přeběhla na opačnou stranu dlouhé střechy. Po několika pokusech, kdy pokaždé hasiči museli žebřík stáhnout, přejet s ním o několik desítek metrů vedle a opět ustavit, dvouhodinová záchranná akce skončila,“ uvedl Ladislav Holomčík.

 

Druhý den se vše opakovalo a s nezbedným zvířetem si poradili až třetí den zase hasiči-lezci s horolezeckou výbavou. Další kočka zůstala uvězněná v Kladně v úzké mezeře mezi domy v centru. Nepomohlo nic, hasiči se k ní museli provrtat zdí jednoho z domů.

 

 

Ojedinělým zásahem bylo sundávání čerstvě vylíhlých čapích mláďat z pětadvacetimetrového komína v obci Hořátev. Pomocí automobilového žebříku je dostali dolů i s jejich matkou, protože by se o ně po uhynutí samce nedokázala postarat. Díky hasičům čápi přežili a putovali do záchranné stanice pro zvířata.

 

 

TN.cz