problémy na ambasádě

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty. Kvůli kauze s jedem pro politiky

Téma:

Předseda vlády Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček svolali na dnešek mimořádnou tiskovou konferenci k údajnému útoku ruských tajných služeb na české regionální politiky. V souvislosti s touto kauzou Česko vyhostí dva ruské diplomaty. Vyjádření si můžete poslechnout ve videozáznamu.

Česko vyhostí dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajného plánování útoku na české komunální politiky. Minulý měsíc se objevily informace o tom, že se na českém území vyskytuje osoba připravující smrtící útok. V nebezpečí měli být starota Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), starota Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) a primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

 

Podle závěrů vyšetřování BIS, které prezentoval Babiš s Petříčkem na tiskové konferenci, šlo o úmyslnou dezinformaci ruské strany. "Šlo o výsledek vnitřního boje pracovníků ruské ambasády. Jeden z nich zaslal cíleně BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům," uvedl Babiš.

 

"Způsobil tak kromě zbytečného zatížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice," pokračoval Babiš. "My máme samozřejmě zájem o dobré vztahy se všemi zeměmi, ale jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území nejsou přijatelné," dodal.

 


Ministerstvo zahraničních věcí i já osobně už od začátku mělo snahu vyřešit situaci diskrétně diplomatickou cestou a od opakovaně komunikovalo s velvyslanectvím Ruské federace," doplnil ho ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

 

"Diplomatické řešení nakonec nebylo možné. Přístup Ruska nám nedával jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků. K vyhoštění diplomatických zástupců a jejich prohlášení za nepřijatelné osoby přistupujeme velmi zřídka a po zralé úvaze," prohlásil.

 

"Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog," vyjádřilo se k vyhoštění ruské velvyslanectví v České republice.

 

 

"Jedná se o vykonstruovanou provokaci. Tento nepřátelský krok, jenž od počátku byl založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly a to ne naší vinou," uvedlo.

 

Kauza vypukla koncem dubna. Starosta Prahy 6 Kolář měl už dřívě napjaté vztahy s Ruskem kvůli odstranění sochy maršála Koněva. Když vedení městské části nechalo sochu rozebrat a odvést, situace vygradovala. Ruská federace to prohlásila za nepřípustné a oznámila trestní stíhání českých politiků, které postětil sám prezident Vladimír Putin.

 

Na to, že měl do Česka přicestovat ruský agent, který měl třem výše zmíněným politikům ublížit, upozornil týdeník Respekt. Všichni tři dostali policejní ochranu. Nejpřísnější režim měl Kolář, kterého dokonce ukryli na bezpečné místo.

 

Vyjádření politologa Jana Šíra k vyhoštění ruských diplomatů:

 

tbc TN.cz