mimořádné zasedání

Uvolnění na horách a ve školách nejdřív v únoru, řekl ministr Blatný

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Petr Zelený
Aktualizováno 23. 1. 2021 7:21
22.1. 2021 6:00
Téma:

Vláda na páteční schůzi posvětila prodloužení nouzového stavu do 14. února. V platnosti zůstávají už zavedená opatření, ale nově se otevřou jesle pro děti do tří let. Prezenční výuku části školáků nebo otevření skiareálů vidí ministr zdravotnictví jako reálné od února.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na začátku brífinku řekl, že vláda posvětila prodloužení nouzového stavu do 14. února tak, jak ho ve čtvrtek schválili poslanci. "Schválená opatření platí dál - s jednou výjimkou - mohou fungovat jesle pro děti do tří let," informoval Blatný.

 

Pokud jde o návrat maturantů, deváťáků nebo žáků takzvaných malotřídek k prezenční výuce, tak ten je podle Blatného na pořadu dne nejdříve od prvního února. Na přelomu ledna a února by se podle něj mohly otevřít i skiareály. Nechce ale, aby Češi kvůli možnosti si zalyžovat jezdili z jednoho konce republiky na druhý.

 

Blatný promluvil i o avizovaných změnách v tabulce opatření systému PES. Ty chce ještě představit podrobně kolegům z vlády a budou nejspíš "hotové" v příštím týdnu.

 

 

Vláda prý také čeká na to, jak se Rakousko a Německo vypořádají s povinným nošením respirátorů FFP2. "Uvědomujeme si, že respirátory jsou nákladné, není potřeba je nyní v obchodech vykupovat," uklidňuje Blatný. Pokud by povinné nošení respirátorů například v MHD a obchodech prošlo v budoucnu i v Česku, vláda prý pohlídá, aby se lidé kvůli jejich ceně neocitli v nouzi. 

 

Záznam celé tiskové konference sledujte ZDE:

 

 

Blatný také řekl, že bezplatné antigenní testy v Česku pro zájemce jednou za pět dní budou fungovat i nadále. Původně s nimi kabinet počítal pouze do půlky ledna. 

 

Vláda se tento týden nechala slyšet, že rozvolňovat se ještě nechystá. Je na to ještě příliš brzy, epidemická situace je v Česku podle ní stále nepříznivá. 

 

 

Vláda už v pondělí schválila prodloužení nouzového stavu o 30 dní do 21. února. "Nouzový stav je nutností. Epidemie není nic, co by se dalo rychle vyřešit," vysvětlil ministr zdravotnictví. Na čtvrteční schůzi Poslanecké sněmovny ale vládní návrh neprošel. Poslanci odhlasovali prodloužení pouze do 14. února, tedy o tři týdny.

 

"Stav epidemie v ČR je stále rizikový. Nákaza významně zasáhla rizikové skupiny. Bez nouzového stavu nelze efektivně a rychle přijímat účinná protiepidemická opatření," apeloval na poslance před hlasováním Blatný.

 

Blatný chce, aby nová verze systému PES platila od února:

 

Související témata:
TN.cz