Příspěvek od státu

Speciální bonus k nemocenské je tu. SPOČÍTEJTE SI, o kolik víc dostanete

KOLIK NÁS STOJÍ ZDRAVÍ?
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 12:52
8.3. 2021 12:50
Téma:

Lidé, kteří skončí v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru, dostanou až 370 korun za den. Jedná se o mimořádný příspěvek k nemocenské, jehož výše se bude odvíjet od měsíční mzdy a bude se vyplácet po dobu prvních 14 dní. Spočítejte si na kalkulačce ministerstva práce a sociálních věcí, kolik peněz dostanete právě vy.

Ten, kdo skončí v karanténě nebo izolaci kvůli covidu-19, dostane nově k nemocenské mimořádný bonus. Takzvaná "izolačka“ přijde lidem spolu s výplatou. "Hlavním účelem je nešířit vir. Zaměstnanci se už v případě karantény nebo izolace nemusí obávat podstatného poklesu svých příjmů,“ uvádí na webu resort práce a sociálních věcí.


Příspěvek platí zpětně od 1. března do 30. dubna. Nárok na něj mají všichni zaměstnanci, kteří se musí kvůli nákaze uchýlit do karantény či izolace. Mimo jiné mají na příspěvek nárok také "dohodáři" v případě, že si platí nemocenské pojištění.

 


Je však důležité upozornit, že "izolačka“ se nevztahuje na zaměstnance, kterým byla nařízena karanténa nebo izolace do pěti dnů po návratu ze zahraničí s výjimkou služební cesty.

 

Spočítejte si na kalkulačce ministerstva práce a sociálních věcí, kolik ve vašem případě bude mimořádný příspěvek činit:

Izolačka [xlsx]

 
Pracovníci o bonus navíc nemusejí sami žádat, dostanou jej automaticky. "Musí jen zaměstnavateli ohlásit nařízenou karanténu nebo izolaci a samozřejmě mít od lékaře vystavenou eNeschopenku,“ doplnil resort.

 


Zda lidé nařízenou karanténu a izolaci dodržují, budou kontrolovat orgány hygieny, které mohou při nedodržení podmínek uložit lidem i pokutu.

 

Pandemie a krize se letos výrazně podepíšou na výplatách. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz