drahý kámen

Mimořádný objev! V Africe našli obří diamant, je třetí největší v historii

Třetí největší diamant na světě
Zdroj: Profimedia
V Botswaně byl nalezen diamant s téměř dvěma tisíci karáty
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
16.6. 2021 20:07
Téma:

Těžařské firmě v jihoafrické Botswaně se povedlo nalézt neobyčejný diamant. Drahý kámen s téměř dvěma tisíci karáty je třetí největší svého druhu.

Společnost Debswana, která je předním světovým producentem diamantů, mimořádně velký diamant nalezla na začátku června. Ve středu ho světu ukázal prezident Botswany Mokgweetsi Masisi, kterému ho firma předala.

 

Drahý kámen o velikosti slepičího vejce má 1098 karátů a podle předběžných analýz je třetím největším svého druhu. Druhý největší byl nalezen v roce 2015 a měl 1109 karátů. V roce 1905 byl objeven diamant se 3106 karáty a žádný ho doposud nepokořil.

 

 

Debswana drahokam nalezla v diamantovém dole Jwaneng, který je nejvýdělečnější v diamantovém byznysu na celém světě. Každoročně se tam vytěží diamanty, které mají dohromady 12 až 15 milionů karátů.

 

Podle Bloombergu se zatím neví, jakým způsobem bude diamant prodán a za jakou cenu. Ocenění může trvat několik týdnů. Rekordman z roku 1905 s více než třemi tisíci karátů se prodal v hodnotě 400 milionů dolarů, což s dnešním kurzem vychází na téměř 8 a půl miliardy korun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz