nález v itálii

Mimořádný objev v Pompejích! Archeologové našli zachovalý kočár

Patrik Balcar
Patrik Balcar
28.2. 2021 21:49
Téma:

Italské Pompeje, které před téměř 2000 lety pohřbila sopka Vesuv, nepřestávají fascinovat milovníky historie. A ti stále odhalují další vzácné artefakty, které dlouho čekaly pod vrstvou popela. Teď se podařilo archeologům objevit skvěle zachovalý slavnostní kočár.

Bohatě zdobený slavností kočár na čtyřech kolech pompejská smetánka používala při různých ceremoniích a oslavách, možná dokonce při svatbách.


Kočár jako zázrakem ve velmi dobrém stavu přežil zkázu Pompejí, odolal zlodějům a neznehodnotil ho ani zub času. Na voze se zachovaly barvy i ty nejmenší detaily a dekorace. Objeven byl v předsíni před stájemi, kde se v roce 2018 našly ostatky tří koní.

 


"Pompeje stále ohromují svými objevy a jen tak nás udivovat nepřestanou, protože na odhalení tu pořád čeká 20 hektarů půdy. Především nás těší, že je možné sem lákat turisty z celého světa a ve stejnou chvíli pokračovat v bádání,“ řekl italský ministr kultury Dario Franceschini.


Tragédie vzkvétajícího římského města inspirovala i filmaře. V roce 79 našeho letopočtu Pompeje doslova pohřbila sopka Vesuv. Mračna popela po několika dnech erupcí zastínila slunce a město se ponořilo do tmy. Podle nejnovějších teorií pak během několika momentů tisíce obyvatel města usmrtila vlna vysokých teplot.


Ostatky Pompejanů společně s celým městem zakonzervovala šestimetrová vrstva popela. Světlo světa město znovu spatřilo až v osmnáctém století, dodnes ale byly odkryty jen asi dvě třetiny Pompejí.

Související témata:
ls TN.cz