milion chvilek

Minář vyzval Babiše k setkání. Otázky občanů mu přinesl na Úřad vlády

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 29. 6. 2020
Téma:

Mikuláš Minář z Milionu Chvilek vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se nezdráhal a vyslechl si otázky občanů, které mu přišel v pondělí sdělit před Úřad vlády. Výzvu zveřejnil na sociálních sítích. "Pane premiére, najděte si prosím malou chvilku, budete to mít jen pár desítek metrů," uvedl. Účasti Andreje Babiše se však nedočkal.

Na předání 15 otázek vybraných od občanů přímo před Úřadem vlády v průběhu pondělního odpoledne nedošlo. Podle Mikuláše Mináře z Milionu chvilek už Andrej Babiš i vláda obdrželi od hnutí dopis. Na ten však zareagovala pouze ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle Mináře potvrdila, že v pondělí ráno odeslala několikastránkovou odpověď.

 

"Lidé mají oprávněné obavy. Týkají se směřování České republiky, ekonomické krize i narůstajících existenčních problémů. Některými vašimi vládními kroky tyto obavy pouze posílily. Jednou z povinností vlády v zastupitelské demokracii je komunikovat s občany otevřeně a transparentně. Odpovědi na tyto otázky by měl od vlády dostat každý občan České republiky," prohlásil Minář úvodem ke shromáždění před "Strakovkou".

 

 

Premiér Babiš se však zřejmě rozhodl diskuze nezúčastnit. Hnutí si tak vystačilo s vlastním programem a jednotliví účastníci postupně prezentovali 15 vybraných otázek pro premiéra a vládu. Odpovědi na ně Milion chvilek prve žádalo do pátku 26. června, ale nedočkalo se. Zvolilo tedy metodu přímého útoku.

 

Proč jste již 28. ledna odmítl návrh opozice projednat připravenost ČR na případnou epidemii koronaviru? Proč vláda od počátku koronavirové krize nepostupovala podle pandemického plánu a nesvolala ihned krizový štáb? Proč šla většina peněz ministerstva vnitra za koupi zdravotnických pomůcek zahraničním firmám a pouze jedno procento firmám českým?

 

 

V tomto duchu se účastníci shromáždění ptali nepřítomného premiéra. Hned několik otázek se soustředilo na zakázky na zdravotnické pomůcky, nákupy ze zahraničí a sporné udělování licencí na výrobu dezinfekce. Téma Agrofertu, střetu zájmů a protikorupčních zákonů rovněž nechybělo, stejně jako otázka na podezřelé dojednávání stavby dalších bloků jaderné elektrárny Dukovany.

 

"Připravili jsme vládě vysvědčení za druhé pololetí roku 2020," pronesl Minář v druhé části zhruba hodinového streamu, který hnutí přenášelo z prostoru před Úřadem vlády. Za počáteční reakci na rozbíhající se epidemii koronaviru česká vláda získala od Milionu chvilek dvojku.

 

 

V připravenosti na epidemii a potenciální druhou vlnu ale propadla. Pětku vláda získala také za komunikaci s občany, známku však účastníci setkání později ještě o stupeň snížili. Za podporu českých firem a ekonomiky si vláda odnesla čtyřku. Na fiktivním vysvědčení demonstranti vládě udělili i několik jedniček – za podivné zakázky, střet zájmů, "profikorupční" činnost a právní chaos.

 

"Hvězdy, slunce ani měsíc asi nebyly v příznivé poloze. Otázky zůstávají dál nezodpovězené," napsalo hnutí na svůj facebook poté, co se premiér Babiš před budovu úřadu nedostavil ani v sedm hodin večer.

TN.cz