špatné plánování

Ministerstvo špatně plánovalo, hrozí nedostatek vojenské výstroje

Čeští vojáci
Zdroj: Profimedia
Téma:

Ministerstvo obrany podle kontrolního úřadu špatně plánovalo při nákupu oděvů, prádla, obuvi a další výbavy vojáků. Je tak možné, že se bude opakovat situace, kdy bude potřeba omezit výdej výstroje. Systém vydávání je navíc zastaralý.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na to, jak ministerstvo obrany postupovalo v letech 2015 až 2017 při plánování, pořizování a vydávání výstroje vojákům Armády České republiky. A výsledky kontroly nejsou moc pozitivní.

 

Ukázalo se, že ministerstvo špatně plánovalo. V kontrolovaných letech se rozdíl mezi hodnotou výstroje, na kterou mají vojáci nárok, a penězi, které na ni ministerstvo vynaložilo, pohyboval kolem jedné miliardy korun ročně.

 

"Každý rok vynaložilo MO na výstroj pro vojáky zhruba o 1 miliardu méně, než kolik byla hodnota výstroje, na kterou měli vojáci nárok. V roce 2018 MO vydalo nový předpis, kterým zvýšilo hodnotu výstroje oproti roku 2017 u vojáků o 85 % a u vojákyň o 90 %. Jenže rozpočet na její pořízení plánovalo MO navýšit jen o 31 %. Schválený rozpočet na nákup výstroje byl oproti roku 2017 dokonce o 16 % nižší," vysvětluje NKÚ.

 

Podle kontrolního úřadu je tak možné, že se bude opakovat situace z let 2015 a 2016, kdy muselo ministerstvo obrany omezit výdej výstroje vojákům kvůli nízkým skladovým zásobám.

 

 

"Ministerstvo sice má všechny údaje, aby mohlo nákup výstroje plánovat podle potřeby, nemá ale nastaveny vnitřní postupy pro situace, kdy je některé součásti výstroje ve skladech málo. Výstroj pro krizové situace má naproti tomu zajištěnu a má i plány a postupy pro její nákup," doplňuje NKÚ.

 

Podle kontroly je navíc systém vydávání výstroje zastaralý. Vojáci si jezdí pro výstroj na čtyři výdejní místa, nemohou si ji ale předem zamluvit a hrozí, že nebude vhodná výstroj k dispozici. Přitom se plánoval "e-shop" či outsorcing vystrojování, nic z toho se ale neuskutečnilo.

 

"Za podstatné považujeme hodnocení NKÚ, že Ministerstvo obrany nakládalo při nákupech výstrojního materiálů s finančními prostředky s péčí řádného hospodáře a v souladu s právními předpisy," uvedll mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

 

Výše rozpočtu ministerstva obrany podle něj neodpovídala potřebám, tato skutečnost se pak odrazila ve finančních prostředcích na zabezpečení výstroje. Špatná situace ve skladech byla podle ministerstva také důsledkem minimálních nákupů v minulosti, loni pak byla přijata opatření a navýšeny limity, aby se situace neopakovala.

 

"V roce 2019 je na tuto komoditu vyčleněno 774 milionů Kč, v roce 2020 více než miliarda a například v roce 2022 prostředky ve výši 1,6 miliardy Kč," sdělil Pejšek.

 

Změny se chystají i v systému vydávání, kdy by měly přibýt sklady a také by se mělo začít testovat objednávání výstroje.
 

 

klma TN.cz