státní rozpočet

Schodek rozpočtu zůstane na 40 miliardách. KSČM ho zřejmě podpoří

Šimon Pilek
Šimon Pilek
Aktualizováno 28.8. 2019 20:32
Téma:

Podle ministryně financí Aleny Schillerové by měl mít státní rozpočet pro příští rok schodek 40 miliard korun. Návrhem vlády se bude zabývat Poslanecká sněmovna v září.

O tom, že státní rozpočet pro rok 2020 bude pracovat s deficitem ve výši 40 miliard, mluvila ministryně financí Alena Schillerová už před několika týdny.

 

Na jejím postoji se nic nezměnilo ani po jednáních s dalšími ministry, kterým na provoz jejich resortů pro příští rok přidala v součtu o téměř 18 miliard víc, než se původně plánovalo.

 

Pro vládní strany ANO a ČSSD bude pro schválení návrhu rozpočtu pro příští rok v Poslanecké sněmovně klíčové, aby se pro něj vyslovili také komunisté, kteří vládu tolerují. Ti sice původně požadovali snížení toho schodku jen na 30 miliard, mluvili ale také o tom, že by rozpočet měl být více investiční.

 

Šéfka stání kasy Schillerová ve středu o rozpočtu jednala s Miloslavou Vostrou - předsedkyní sněmovního rozpočtového výboru a také členkou KSČM. Právě Vostrá po schůzce řekla, že na návrhu rozpočtu oceňuje právě jeho výraznou investičnost.

 

 

Počítá se v něm třeba s 500 miliony na výstavbu domů pro seniory nebo s financemi na opravu a výstavbu silnic. Vostrá si proto myslí, že by komunisté mohli takový rozpočet podpořit i přesto, že deficit nakonec nejspíš zůstane 40miliardový.

 

Kdo naopak návrh rozpočtu dlouhodobě kritizuje, je opozice. Podle ní je nepřípustné, aby státní kasa pracovala v době ekonomického růstu se ztrátami.

reg TN.cz