tarifní zmatky

Ministerstvo chtělo vysvětlit změny v jízdném, základní návod má 6 stran!

Vysokorychlostní vlaky
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 30.10. 2019 20:37
Téma:

Přímo opulentní manuál k novému jízdnému vydalo ministerstvo dopravy. Nákup jízdenky pro ranní cestu do práce zřejmě bude vyžadovat poctivé večerní studium. Změna je ovšem na obzoru.

Zmatky a nepochopení nového systému jízdenek v některých krajích se rozhodlo utnout ministerstvo dopravy. Vydalo rozsáhlý, šestistránkový manuál, jak v novém systému nakoupit jízdenky. Na příkladu Ústeckého kraje ministerstvo dopravy ukázalo, jak budou změny fungovat. I přes svou obsáhlost se ale jedná jen o základní informace.

Anketa

Budou podle vás změny v jízdném přínosem?

Hlasovalo 221 lidí.

"Zatímco doposud cestující měli zpravidla nabídku na pořízení jízdenky podle tarifu dopravce a dále jako alternativu integrované jízdenky podle tarifu příslušného integrovaného dopravního systému (IDS), nově některé kraje budou vyžadovat, aby železniční dopravce při cestách uvnitř některých krajů nabídl přednostně jízdenky IDS, což je dnes obvyklé v autobusové dopravě," uvedlo ministerstvo.


Zjednodušeně se dá říci, že v rámci kraje budou lidé cestovat podle krajského tarifu a mezi kraji nebo celorepublikově podle tarifu dopravce, tedy například Český drah nebo soukromých dopravců.

 

 


Má to ale háček. Pokud by musel někdo cestovat mezi kraji a pak změnit dopravce, bude muset mít jízdenky dvě. Změny se budou týkat Jihomoravského, Olomouckého, Ústeckého a Zlínského kraje.


Už v roce 2020 by ale lidé měli mít šanci cestovat v rámci Systému jednotného tarifu. Je pak jedno, kam a s kým pojedou, budou mít jen jednu jízdenku. Celý návod si můžete přečíst zde.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o změnách v jízdném:

TN.cz