PROBLÉMY S OČKOVÁNÍM

Ministerstvo radí zastavit očkování první dávkou! Babiš o tom neví

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 20:06
27.1. 2021 14:41
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo přerušit očkování první dávkou vakcíny proti koronaviru. Důvodem je nedostatek vakcín. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale zprávu svého vlastního úřadu ve středu odpoledne popřel. O ničem prý neví ani premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo přerušit očkování proti covidu-19 první dávkou na dva týdny. Přednost má očkování druhou dávkou. Kraje kvůli tomu mají také pozastavit rezervace pro seniory.

 

"Vzhledem k aktuální situaci s počtem pacientů, kterým je třeba podat druhou dávku a ke kráceným dodávkám očkovací látky od společnosti Pfizer, bylo rozhodnuto, že v Praze a případně i v dalších krajích, které nemají dostatek očkovací látky, dojde k pozastavení očkování zájemců o očkování první dávkou," uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová pro TV Nova.

 

"Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo utlumit po dobu 14 dnů," dodala.

 

Vyhodnocení situace v daném kraji podle ní ale i nadále náleží primárně krajskému koordinátorovi očkování.

 

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný se ale proti zprávě ohradil. "Já si nemyslím, že by ministerstvo doporučilo přerušit vakcinaci. Nemyslím si, že by v České republice byl nedostatek vakcín tak velký, aby se přerušilo očkování. My jenom upozorňujeme na to, že termínů je teď o něco méně. Ale ne, že by se mělo přerušit očkování. To bych se skoro proti tomu ohradil," reagoval Blatný pro Českou televizi.

 

O ničem dle svých slov neví ani premiér Andrej Babiš (ANO). "Pokud jsou lidé gramotní, umí počítat a vědí, jaké dodávky tento a příští týden dostanou, tak zkrátka si to musí zorganizovat a je to jejich záležitost. Kraje k tomu přistupují různě, my to nemůžeme organizovat do detailu. Zkrátka příjemci to vědí a musí si to počítat, aby jim to vyšlo na druhou vakcínu. Nevím proč pan ministr dával nějaká plošná doporučení," řekl webu iDnes.cz

 

Informaci nicméně potvrdila středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). "Na videokonferenci s hejtmany, ministerstvem zdravotnictví a panem premiérem padl jasný pokyn. Vakcín je v současné době málo a na řadu přicházejí ti, kteří potřebují přeočkování, a pro ně vakcíny musíme mít. Očkování bude zpomaleno, někde až pozastaveno,“ řekla Radiožurnálu Pecková.

 

Kraje se potýkají s nedostatkem vakcín už několik dní a ruší kvůli tomu slíbené rezervace. O problému jsme psali v tomto článku.

 

K pozastavení očkování se vyjádřil také premiér Babiš. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Jihočeský a Pardubický kraj ale už řekly, že se podobné situace obávaly a jsou připraveny. "Termíny pro zaregistrované seniory nebudeme posouvat, protože jsme vždy plánovali volné kapacity tak, abychom byli schopni očkovat i druhou dávkou," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). 

 

Exministr Roman Prymula vidí řešení nedostatku vakcín v nákupu například ruské vakcíny Sputnik. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.

 

K celé situaci se vyjádřil také imunolog Václav Hořejší. Nebyl by například proti očkování ruskou vakcínou. Promluvil také o možném otevření skiareálů. Podívejte se na jeho vyjádření:

TN.cz