Očkování proti koronaviru

Ministerstvo konečně ukázalo, jak se v Česku očkuje. PŘEHLED den po dni

Očkování, statistika
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
21.1. 2021 16:35
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví téměř po měsíci konečně zveřejnilo počet provedených očkování v jednotlivých dnech. Data teď bude aktualizovat každé ráno. Vakcínu zatím v Česku dostalo téměř 155 tisíc lidí.

Česko je oproti jiným zemím v očkování proti koronaviru ve skluzu. Nestandardní byla i aktualizace počtu lidí, kteří už vakcínu dostali, jednou týdne. To se teď konečně změnilo.

 

Jak vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví, data se budou aktualizovat denně vždy v ranních hodinách. Od 27. prosince doposud má Česko 154 989 naočkovaných.

 

Podle nového grafu se počty podaných vakcín pohybují mezi 12 až 14 tisíci ve všedních dnech, o víkendech padají přibližně na 1500 až 3000. Na vakcínu mají zatím nárok zdravotníci i další záchranné složky a senioři starší 80 let.

 

Očkování v Česku od 27. 12. 2020 od 20. 1. 2021 (kliknutím zvětšíte):

 

Prosincový rozjezd očkování byl pomalejší. Zdaleka nejméně vakcín, a sice 262, se použilo na Nový rok. Čísla na současný stav pozvolna rostla od 6. ledna. Oproti jiným evropským zemím je ale Česko nejenom v počtu naočkovaných, ale i množství zveřejňovaných dat o vakcinaci stále výrazně pozadu.

 

Třeba Italové publikují kromě vykázaných očkování i počty doručených dávek, termíny dodávek, procento využitých dávek nebo statistiky očkování dle regionů. Španělsko nadto zveřejňuje i procento proočkované populace. Stejně jako Česko je na tom naopak Slovensko nebo Maďarsko.

 

 

Česko se minulý pátek potýkalo i s komplikacemi během spuštění registračního systému, který pod náporem desetitisíců zájemců z řad seniorů kolaboval. Během tohoto týdne se zase vyskytly potíže s rezervačním systémem, který chybně rušil seniorům termíny druhého očkování.

 

A s těmi jsou v tuzemsku problémy i v další rovině. Kvůli nedostatku vakcín se přeočkování, které má v případě látky od Pfizeru proběhnout po 21 dnech, posouvá. "To krácení je celkem až o 68 plat, takže zase někde až 80 000 vakcín," popsal premiér Andrej Babiš (ANO), o kolik vakcín Česko přijde.

 

Přestože to Pfizer nedoporučuje, podle epidemiologa a premiérova poradce Romana Prymuly se tím účinnost vakcíny nesníží.

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) ve čtvrtek představil nová pravidla registrací na očkování proti covidu:

TN.cz