Cestovatelský semafor

Ministerstvo mění cestovatelský semafor. Platí nové podmínky pro návrat

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 20:03
18.6. 2021 19:00
Téma:

Pravidla cestování se od pondělí mění. Ministerstvo zdravotnictví totiž upravilo seznam zemí s nízkým, středním a vysokým rizikem nákazy covidu-19. Většina států přešla do zelené barvy, tedy do nízkého rizika nákazy. Návrat zpět do Česka tak bude od 21. června zase o něco snažší.

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo tzv. cestovatelský semafor, který určuje pravidla pro Čechy vracející se z ciziny do vlasti. Od příštího pondělí se do zelené barvy přesouvá například Albánie nebo Spojené státy americké, Srbsko a Malta.

 

Cestování ze zelených států není nijak omezené. Při návratu zpět do Česka tak není nutné předkládat negativní test, ani nastoupit do karantény.

 


Změnu zaznamenal také seznam zemí se středním rizikem nákazy, kam se přesunula Andora společně s Belgií, Francií, Litvou, Řeckem, Švédskem a Slovinskem. Všichni lidé, kteří přijíždějí do Česka z oranžových států, kde pobývali déle než 12 hodin, musí před překročením hranic vyplnit speciální příjezdový elektronický formulář.


Zároveň je nutné se prokázat také negativním PCR testem, ne starším než 72 hodin, nebo antigenním testem, ne starším než 24 hodin. V případě, že člověk necestuje hromadnou dopravou, tak je možné podstoupit test až 5 dní po příjezdu do Česka v případě, že nebylo možné si ho jinde provést.

 


Mezi červené země, tedy země s vysokým rizikem nákazy, patří od pondělí Dánsko, Lotyšsko, Nizozemsko, Španělsko a Azorské ostrovy. Cestující vracející se z těchto zemí se musí opět vyplnit elektronický formulář a prokázat se negativním testem na koronavirus. Následně je nutné nastoupit na 5 dní do karantény, která musí být ukončena dalším testem.

 

Na semaforu můžeme nalézt také tmavě červenou a černou barvu, která značí velmi vysoké riziko nákazy a extrémní riziko nákazy. Cestování do a z černých států je v současné době zakázáno. Patří mezi ně africké země a některé jihoamerické. Aktuálně cestovatelský semafor i s podrobnými informace naleznete vždy na webu ministerstva zdravotnictví.

 

Selhala česká diplomacie v rámci cestovatelských opatření? Odpověděl poslanec Jiří Pospíšil:

 

Různé jsou i podmínky pro cestování do zahraničí. Ke vstupu do Chorvatska od sobotní půlnoci stačí opět jen občanský průkaz, nebo pas. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí totiž zařadilo Česko na seznam bezpečných zemí.

 

Jenže v řadě jiných zemí nám naopak nepomůže ani ukončené očkování. Třeba Italové vyžadují navíc negativní test a na Islandu musíme dokonce do karantény. Přitom oni k nám můžou bez omezení. Podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí se však situace v Evropě už pomalu zlepšuje.

 

Češi mohou bez omezení cestovat do Německa. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz