Cenový výměr

Ministerstvo: Nový předpis zlevní vodné. Zdražíme, vzkázaly vodárny

Voda a sucho
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
17.7. 2021 5:45
Téma:

Ministerstvo financí v úterý informovalo, že vydalo nový výměr regulující ceny pro vodárenství pro období let 2022 až 2026. To podle resortu povede ke zlevnění předraženého vodného. Například pražské vodárny ale vzkázaly, že ceny jejich služeb budou naopak stoupat.

Cenový výměr začne platit od ledna 2022. "Díky aktuálnímu výměru budou nastavena zcela nová pravidla pro náklady, které mohou být zahrnuty v ceně vody, aby spotřebitel zaplatil pouze tolik, kolik je nutné," uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

 

"Cenový výměr přináší hned několik novinek, které budou mít pozitivní dopad na cenu vody pro spotřebitele. Tou nejdůležitější je, že pokud vodárenská společnost vybere ve vodném a stočném o korunu více, než kolik smí, bude nově každou tuhle korunu vracet formou snížení ceny v budoucích letech,“ tvrdí ministryně financí Alena Schillerová.

 

Hlavní změnou výměru je zavedení tzv. vyrovnání. Pokud společnost vybere ve vodném a stočném více než měla, bude tyto prostředky v následujících letech vracet spotřebitelům nižší cenou.

 

 

Jenže podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací Tomáše Mrázka se ani po vydání předpisu zákazníci této společnosti zlevnění nedočkají. Právě naopak. "Cena vodného a stočného nutně poroste, protože rostou všechny nákladové vstupy a zvyšují se požadavky na zajištění obnovy vodohospodářského majetku ve vlastnictví měst a obcí," uvedl pro TN.cz Mrázek.

 

Vodárna naopak vítá výše popsaný mechanismus vyrovnání. "Tento princip vnímáme jako spravedlivý, protože v předstihu, v jakém se ceny vodného a stočného pro daný rok vytvářejí (několik měsíců předem), není možné všechny náklady odhadnout přesně. Vyrovnání tak povede k vyšší ochraně spotřebitele," myslí si Mrázek.

 

Jestli budou ceny vodného a stočného stoupat například i na severu Moravy a ve Slezsku, není zatím jasné. "Ohledně vývoje cen pro další období je předčasné spekulovat. Novou výši vodného a stočného pro následující období, kterým je v našem případě kalendářní rok, oznamujeme vždy s dostatečným předstihem. Na kalkulaci pro rok 2022 pracujeme. Každopádně výše vodného a stočného vždy reflektuje dané regulatorní prostředí a musí zohledňovat plán financování obnovy – tedy prostředky, které je nezbytné vložit do rozvoje a obnovy vodárenské infrastruktury," vypočítává pro TN.cz mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava Marek Síbrt.

 

V nejistotě ohledně cen vody v příštím roce zůstávají i zákazníci společnosti Čevak, která působí v jižních a západních Čechách. "Společnost ČEVAK bude postupovat podle nového cenového výměru ve všech provozovaných lokalitách. Jeho dopady nelze v tuto chvíli vyčíslit, mohou být v každé lokalitě odlišné," uvedla mluvčí firmy Lenka Zimmelová.

 

Vodárny nestíhají, lidem radí, ať si bazény napouštějí z kohoutku. Více v reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz