Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VELKÝ PŘEHLED Peníze od státu

Ministerstvo plánuje velké změny v dávkách. Toto vše bude jinak!

Příspěvek na živobytí - úřad práce
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Do těžké životní situace se může dostat opravdu každý. Při mnohých z nich máte nárok na pomoc od státu. Některé sociální dávky teď ale plánuje Ministerstvo práce a sociálních věcí změnit. Resort chce například přidat peníze rodinám s dětmi nebo upravit vyplácení příspěvku na bydlení.

V České republice existuje v současné době jedenáct druhů neadresných sociálních dávek. Stát pomocí nich nabízí svým občanům pomocnou ruku. Vynakládá na ně každý rok více než 70 miliard korun ze státního rozpočtu.

 

Nejvíce peněz míří k rodinám a ke zdravotně postiženým. Stát vyplatí rodičům s malými dětmi do čtyř let dohromady 25 miliard korun ročně. O miliardu víc jde k lidem, kteří se při zvládání každodenních činností neobejdou bez pomoci druhých. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) teď ale u některých dávek chystá změny.

 

1. Příspěvek na dítě

Tato dávka je známá spíše pod názvem "Přídavky na děti". Na tento příspěvek máte nárok, pokud váš průměrný měsíční příjem za rok nepřesahuje 2,7 násobek životního minima. Ministerstvo zde navrhuje lepší koordinaci se systémem daňové podpory. Cílem má být snížení administrativní náročnosti a větší spravedlnost.

 

 

2. Rodičovský příspěvek

Jedná se o finanční pomoc všem rodičům s malými dětmi do čtyř let. V roce 2019 je výše rodičovského příspěvku 220 000 korun na dítě. Dávky se vyřizují na úřadu práce a rodiny je mohou čerpat pouze na nejmladší dítě. Od 1. ledna 2020 chce MPSV zvýšit tento příspěvek na 300 tisíc korun.

 

Změny v příspěvku a doplatku na bydlení a v příspěvku na péči najdete na další stránce

 

pan TN.cz