COVID-19

Ministerstvo představilo strategii očkování! Někomu to zaplatí stát

Ve světě se mluví o brzkém očkování proti koronaviru
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 7. 9. 2020
Téma:

Vakcína sice ještě není k dispozici, ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s lékařskými organizacemi připravilo Národní strategii očkování proti nemoci Covid-19. Očkování pro některé skupiny má uhradit stát.

Podle plánu, který představilo ministerstvo zdravotnictví, by se primárně mělo očkovat v ordinacích praktických lékařů a ve vakcinačních centrech nemocnic nebo zdravotních ústavů, popřípadě v soukromých očkovacích centrech.


“V první etapě budou očkováni ti nejzranitelnější, tedy chronicky nemocní pacienti a osoby ve věku 65 let a starší, zdravotničtí pracovníci a pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví vykonávající epidemiologicky závažné činnosti a dále také pracovníci a klienti v sociálních službách. V první vlně se jedná přibližně o 3,5 milionů osob. V případě dostatečných dodávek vakcín může být více etap očkování sloučeno do jednoho období,“ řekl člen epidemiologické a klinické skupiny na ministerstvu zdravotnictví a České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

 


Národní strategie také řeší distribuci vakcín a definuje indikační skupiny k očkování. Těch je celkem sedm. První se týká nemocných a starších lidí, dalších pět pak zahrnuje různé profesní skupiny, například záchranáře, lékaře a pracovníky sociálních zařízení. Poslední skupinou jsou zájemci o očkování, to totiž bude dobrovolné. Prvním šesti skupinám by očkování platil stát, dobrovolní zájemci by si ho museli platit sami.

Anketa

Mělo by být očkování proti koronaviru povinné?

Hlasovalo 689 lidí.

V dokumentu je zmíněné také očkování proti chřipce a pneumokokovým onemocněním. To také není povinné, ministerstvo zdravotnictví jej ale doporučuje.


Strategii očkování navrhla Česká vakcinologická společnost ČLS JEP, následně ji projednala klinická skupina COVID II ministerstva zdravotnictví a schválila ji Národní imunizační komise ČR. Veřejnosti může v následujících 14 dnech, tedy do 21. září, k dokumentu vznášet své připomínky na e-mailové adrese strategieockovani@mzcr.cz. Celý dokument si můžete přečíst zde: Národní strategie očkování proti nemoci Covid-19 [pdf]

 

Souběh chřipky a koronaviru by na podzim nemusel zdravotní systém zvládnout. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz