přijímací zkoušky

Ministerstvo prověřilo chybné testy na dvou třetinách škol

Téma:

Kauza kolem chybných přijímacích testů pro osmiletá gymnázia, které připravila firma Cermat, se podle ministra školství v demisi musí důkladně prošetřit. Ministerstvo už během víkendu stačilo prověřit výsledky na dvou třetinách škol. Dopad chyby na přijetí některého z žáků je zatím minimální.

"Já rozhodně budu žádat po Cermatu, aby mi jasně řekl, kde došlo k těm chybám, jak je možné, že kontrolní mechanismy selhaly," reagoval na kauzu ministr školství v demisi Robert Plaga. Prošetřování by prý nemělo trvat dlouho.

 

"V tuto chvíli jsme závislí i na informacích od konkrétních škol, ale pan ministr předpokládá, že to bude pouze v řádu několika dní," vysvětlila mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

 

Chybný test vyplňovalo přes 13 tisíc žáků. Dodatečně uznanou odpověď C prý uchazeči volili nejméně. "Volbu C volilo 1140 žáků, což je zhruba asi 8 % testovaných," vysvětlil ředitel Cermatu Jiří Zíka.

 

Přidaný bod pomohl 721 uchazečům. Žáci totiž z ČJ dělali dva různé testy a počítal se jen lepší výsledek. A právě 721 z nich dosáhlo na více bodů ve druhém testu s chybou.

 

 

Některé školy ale výsledky vyhlásily ještě před objevením chyby. Výsledky vyhlásilo třeba děčínské gymnázium. Tam dostali dodatečný bod tři uchazeči, ani u jednoho ale nešlo o bod, který by rozhodl o přijetí.

 

"Došlo v jednom případě k posunu pořadí mezi přijatými žáky a ve druhém případě u dvou žáků došlo k posunu mezi žáky nepřijatými," vysvětlil ředitel děčínského gymnázia Václav Lešanovský.
 

Šimon Pilek/klma tn.cz / TV Nova