Nastartujme Česko!

Ministerstvo řeší problém brownfiledů, na regeneraci dá 260 milionů

Brownfield v Českém Krumlově
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
15.8. 2020 16:57

Ministerstvo průmyslu a obchodu prodloužilo termín pro podání žádostí o podporu z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů. Obce, města a kraje mohou žádat o podporu až do konce září, v programu je 260 milionů korun.

Brownfield je nedostatečně využívaná či zanedbaná nemovitost a může být i kontaminovaná, jedná se o pozemky, objekty i areály. Tyto plochy nelze vhodně a efektivně využívat, aniž by proběhl proces jejich regenerace.

 

Právě na to se soustředí program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, samosprávy mohou nově o podporu žádat u agentury CzechInvest až do 30. září.

 

"V programu máme připraveno 260 milionů korun, na jeden projekt je možné získat až 50 milionů korun,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: "Termín pro podávání žádostí jsme prodloužili, chceme tak umožnit více obcím zapojit se do programu a tím podpořit veřejné investice důležité pro restart ekonomiky utlumené koronavirovou epidemií."

 

Podpora je určena pro obce a města ze strukturálně postižených krajů Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského a také pro hospodářsky problémové regiony, které definuje Strategie regionálního rozvoje ČR 2014 – 2020.

 

 

"Podmínkou udělení podpory je budoucí využití obnoveného brownfieldu k podnikatelským či průmyslovým účelům. Výše podpory se pohybuje od 60 procent pro kraje do 95 procent pro nejmenší obce. Z programu je možné financovat i výkupy nemovitostí, posudky, audity a průzkumné práce, projektovou dokumentaci a také výstavbu nezbytné infrastruktury," vysvětluje náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

TN.cz